29 C
Скопје

Македонските футсалци одиграа реми со Србија

Денеска македонската футсал репрезентација денеска во натпреварот од третиот круг од квалификациите за Европското првенство ремизираше со селекцијата на Србија (1:1).

Головите на теренот во Врање беа реализирани во првото полувреме, домаќините поведоа со погодокот на Пршиќ (03:30 мин.) „Црвено-жолтите“ дојдоа до второто реми во овие квалификации благодарение на голот на Крстевски (09:47 мин.). Голема заслуга за ремито имаше и нашиот голман Петровски кој одбрани голем број на удари од страна на ривалите.

Статистички Србите доминираа од аспект на обидите за реализација, ги имаа вкупно 33, од нив 13 во рамките на нашиот гол. Нашите футсалци имаа само четири обиди, три во рамките на противничкиот гол.

Три дена подоцна во СЦ „Јане Сандански“ – Скопје ќе се одигра возвратниот дуел помеѓу овие две репрезентации.

Потсетување дека во воведните два меча избраниците на селекторот Васко Скендеровски загубија со 2:1 од Босна и Херцеговина на гостински терен, а дома одиграа нерешено со Романија (2:2).

На табелата во квалификациската група „4“ после три кола води Босна и Херцеговина со девет бодови која веќе слави пласман на континенталниот собир, а по два бодови имаат Романија, Македонија и Србија.

Поврзани вести

„Марка“: Пандев е лидерот, Македонија како „Пепелашка“ на Европското првенство

Слободен печат

ВИДЕО: Ѓоковиќ лут кон главниот судија, уште колку сакаш да се игра?

Слободен печат

Спортските натпревари и понатаму ќе се организираат без присуство на публика

Слободен печат

Братска љубов: Шалке и Вардар заедно испаднаа, заедно посилни ќе се вратат!

Слободен печат

Ѓоковиќ брутално искрен: Доаѓаат промени, младите ќе ме симнат од тронот

Слободен печат

ВИДЕО: Путин повторно заигра хокеј и тоа на првиот Ол-стар турнир од почетокот на пандемијата

Слободен печат

Остави Коментар