Македонија без Сара Ристовска на Медитеранските игри во Алжир

Сара Ристовска, репрезентативката на Македонија нема да игра во Оран, Алжир/Фото: РФМ

Селекторот на женската сениорска репрезентација, Љубомир Савевски го објави скратениот список на повикани ракометарки за подготовките пред настапот на Медитеранските игри во Алжир.

Медитеранските игри ќе се организираат во Оран во периодот од 25 јуни до 5 јули 2022 година.

Савевски одлучи да не ја повика една од нашите најдобри ракометарки, десното крило Сара Ристовска, членот на рускиот клуб ЦСКА Москва.

Вкупно 18 ракометарки има во скратениот список на женската сениорска репрезентација на Македонија:

1.МАРИЈА ЈОВАНОВСКА ЖРК КУМАНОВО
2.АНДРЕА СЕДЛОСКА РК ЛОКОМОТИВА (ХРВ)
3.САРА СТЕФАНОВСКА ЖРК ВАРДАР
4.ИВА ВЕЛКОВА ЃОРЧЕ ПЕТРОВ-ЖРК
5.САРА МИНОВСКА ЖРК ВАРДАР

6.ТЕОДОРА ДУКОСКА ЖРК ЧАИР
7.ЕМИЛИЈАНА РИЗОСКА РК ФЕНИКС АМС
8.АНГЕЛА ЈАНКУЛОВСКА ЃОРЧЕ ПЕТРОВ ЖРК
9.ИВА МЛАДЕНОВСКА ЖРК МЕТАЛУРГ
10.ЈОВАНА КИПРИЈАНОВСКА ЖРК КУМАНОВО

11.ИВАНА АРСЕНИЕВСКА ЖРК МЕТАЛУРГ
12.АЛЕКСАНДРА КОЛОВСКА ЖРК МЕТАЛУРГ
13.АНАМАРИЈАТАЛЕВА РК ФЕНИКС АМС
14.ИВАНА ЏАТЕВСКА ЖРК ВАРДАР
15.БОРЈАНА КОЦЕВА ЖРК ВАРДАР

16.БОЈАНА КОЦЕВА ЖРК ВАРДАР
17.МАТЕА ЧУРЛИНОВСКА ЖРК ДЕСПИНА
18.МАРИЈА ЈАНКУЛОВСКА ЖРК ПЕЛИСТЕР

Лазаров ќе го поштеди Талески од настап на Медитеранските игри

Видео на денот