Македонец купил 15-годишна невеста за 1.600 евра, обвинет за трговија со дете – Слободен печат
Хроника

Македонец купил 15-годишна невеста за 1.600 евра, обвинет за трговија со дете

За обвинетиот до судија на претходна постапка побарано е продолжување на притворот, извести ОЈО.

Јавното обвинителство поднесе обвинителен акт против маж од Скопје кој е обвинет за кривично дело трговија со дете. Во обвинителниот акт пишува дека во април годинава со намера да се ожени, ја купил петнаесетгодишната жртва за сума од 1.600 евра од нејзиниот малолетен роднина, иако знаел за нејзината возраст.

„Малолетник ја подвел својата 15-годишна роднина на претходно договорен присилен брак. Со измама ја земал и ја однел на договореното место каде бил сега обвинетиот кој ја платил бараната сума пари и со насилство се обидел да ја обљуби девојката кое дало отпор, успеало да се спаси од него и да им се јавила на родителите. За обвинетиот до судија на претходна постапка побарано е продолжување на притворот“, извести ОЈО.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close