8 C
Скопје

Лукашенко: Нема да работам како претседател според новиот устав

Белорускиот претседател Александар Лукашенко рече дека ќе се повлече од функцијата претседател по усвојувањето на новиот устав, пренесува белоруската агенција „Белта“.

– Нема да работам со вас како претседател според новиот устав, рече Лукашенко иако не прецизирајќи кога ќе дојде тој ден, но ја нагласи потребата за измени во уставот и прилагодување на претседателските овластувања, пренесува Ројтерс.

Тој изјави дека никогаш не би дозволил при „усвојување на новиот устав, некој да зборува за тоа дека изборите се наместени“.

– Не носам никаков устав за себеси. Нема да работам како претседател со новиот устав. Затоа смирете се, мирно поднесете го тоа, рече Лукашенко, а пренесе белоруската агенција.

Неговите противници тврдат дека изборите беа наместени, а Лукашенко ги отфрла тие обвинувања.

Прочитајте и...  Груби: Убеден сум дека пописот ќе се одржи во април, очекувам сите граѓани да се попишат

Поврзани вести

Кикиљас: Не загрижуваат мутациите на коронавирусот

Слободен печат

Академик Беџети за концепцијата за основно образование: Дури и најдолгите патишта почнуваат со првите чекори

Слободен печат

Сенатот во понеделник ќе започне судење за отповикување на Трамп

Слободен печат

Османи: Процесот на проширување на ЕУ нема алтернатива

Слободен печат

Следното рочиште за „Таргет-Тврдина” ќе се одржи во вторник

Слободен печат

Српскиот воен синдикат добил поплаки од војници кои тврдат дека командантите ги тераат да се вакцинираат

Слободен печат

Остави Коментар