ЛУДИЛО ВО МЕЛБУРН: Новак се појави пред стадионот, фановите во делириум (ВИДЕО)

Новак Ѓоковиќ по осми пат во кариерата триумфира на Австралија Опен откако во финалето по речиси четири часа игра со 3:2 во сетови го победи Доминик Тим.

Српскиот тенисер со триумфот во Мелбурн се врати на првото место на АТП ранг листата, а дојде и до бројката од 17 грен слем титули, со што им се приближи на двајцата најдобри по бројот на титули, Рафаел Надал кој има 19 и Рожер Федерер кој има 20 грен слем трофеи.

Ѓоковиќ по излегувањето од стадионот беше пречекан од неколку стотици фанови кои чекаа да го поздрават кралот на Мелбурн, а воедно и да добијат автограм или заедничка фотографија, додека неговите најголеми фанови врескаа од возбуда кога го видоа најдобриот тенисер на светот.

 

Прочитајте и...  Специјална честитка за 40. роденден на Џерард од Ливерпул (ВИДЕО)

Погледнете ги најбитните моменти од целото финале тука:

Ѓоковиќ е крал во Мелбурн, осма титула на Австралија Опен

Прочитај повеќе

МЗТ Скопје со покана за настап во АБА лигата!?

Слободен печат

Гасперини беше заразен пред натпреварот со Валенсија

Слободен печат

Фудбалска „треска“: 110 натпревари во 39 дена

Слободен печат

Протести против расизмот низ цела Америка

МИА Агенција

Ајакс со прекрасен потег им покажа на САД како да кажат „Не на расизмот““

Слободен печат

Аргентинец доаѓа во РК Вардар?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Баерн има неверојатна генерација, со Сане и Хаверц ќе владее во Европа

Слободен печат

Во новата рунда на тестирања во Премиер лигата без позитивни на корона

Слободен печат

Баерн гази во Бундеслигата, Левандовски руши рекорди (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ ја откри тајната во исхраната, појадокот мора да ја има оваа намирница

Слободен печат

НФЛ играч помина повеќе време во затвор за убиство на куче отколку сите полицајци кои убија дури 493 Афроамериканци

Слободен печат

Познат датумот кога стартува и Формула 1

Слободен печат