ЛШ, Талески: Се надевам на добар резултат против Мешков Брест! (ВИДЕО)

Актуелниот европски првак Вардар 1961 се подготвува за утрешниот прв натпревар од новата сезона во ЕХФ Лигата на шампионите против Мешков Брест со почеток од 18.45 часот.

Екипата предводена од тренерот Стевче Алушовски денеска патува за Белорусија, каде во вечерните часови ќе го има тренингот и утре веднаш по завршувањето се враќа во Скопје.

Отпатуваа вкупно 23 члена од тимот, вклучувајќи 17 играчи. Во Скопје останаа Томислав Јагуриновски, Мартин Карапалевски и Давид Гашовски.

– Почнува нова сезона во Лигата на шампионите, играме со позната екипа со која Вардар се соочувала со години во регионалното натпреварување и во европската елита. Се знаеме многу добро со нив, се сретнавме и во минатата година во СЕХА и ЛШ, оваа година ги гледавме на Фајнал-фор турнирот во Задар.

Прочитајте и...  Нов пресврт на Мајами за водство од 2:0 во победи (ВИДЕО)

Максимално сме подготвени, малку невообичаено што еве досегашните неколку натпревари ги игравме без публика и тоа за нас е малку чудно. Но, во Брест ќе има навивачи, таму се продаваат карти и тоа за домаќините ќе биде еден голем плус.

Но, Вардар покажа во изминатите години дека нема тежок терен, го дава максимумот и на теренот го покажува својот карактер до последна минута. Се надевам на добар резултат, да се отвори една нова сезона со позитивна атмосфера. Доста се анализираше овој период, и нашата игра и онаа на противниците. Свесни сме што нè чека и што значи да се игра за овој клуб – рече ракометарот на Вардар 1961, Филип Талески.

Вардар дури осми фаворит за освојување на титулата во ЛШ!

Прочитај повеќе

Фоњини на чуден начин го опиша Ѓоковиќ: Го нарекуваме пластичниот човек

Слободен печат

Откако го купи Алкантара, Ливерпул тропа на вратата на Барселона

Слободен печат

Кошаркарите квалификациите за ЕП ќе ги доиграат турнирски и тоа во „меури“

Слободен печат

Син на НБА легенда ќе игра во АБА лигата

Слободен печат

Нови проблеми за Меси, ќе го пропушти „Ел Класико“?!

Слободен печат

Бејл доаѓа во Скопје: Ќе дебитира за Тотенхем против Шкендија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шампионката на УС Опен се откажа од Ролан Гарос

Слободен печат

Кој е човекот кој ги собори рекордите на легендарниот Бубка: Почна да скока на три години, а за малку ќе ја оставеше атлетиката поради бејзбол (ФОТО)

Слободен печат

Нов пресврт на Мајами за водство од 2:0 во победи (ВИДЕО)

Слободен печат

Базел и Милан сигурни во квалификациите за ЛЕ, крај за Динамо Москва

Слободен печат

„Војната“ со Меси и слабите резултати предвреме ќе го избркаат Бартомеу од Барселна

Слободен печат

Легендарниот Бубка веќе не е најголем „скокач“, светски рекорд на Дуплантис

Слободен печат