Локвенец: Собраниските комисии за надзор на безбедносните служби и МВР се под контрола на ВМРО ДПМНЕ, никој не ги следи (ФОТО+ВИДЕО)

Според се уште актуелниот пратеник, Хари Локвенец, формалниот статус на сите 120 народни претставници во овој момент е пратеници, и оттаму, како што вели тој во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“, не му се јасни противењата за повторно свикување на Собранието, особено за време на прва вонредна состојба во државата.

-Инженерски, а не правно, врзано со статуст на пратениците и со онаа клаузула дека Собранието заседава непрекинато 365 дена во годината, мојата дилема кон оние кои беа против ново свикување, по распуштањето е само една: Единствената причина што ние пратениците земаме плата после распуштањето на Парламентот е една – потребата да и бидеме на располагање на државата во случај на воена или вонредна состојба и никако не ми се јасни наидувањата на правни причини зошто Парламентот не можеше да биде свикан повторно. Не ја сфаќам ни опозицијата со сите алатки за мониторирање да биде против, изјави Локвенец.

Прочитајте и...  Белгија нема да ги отвори границите ниту за земјите од белата листа на ЕУ

Зборувајќи за можноста на одржување избори по завршувањето на вонредната состојба, Локвенец тврди дека однесувањето на владејачката партија покажува добра волја, а владината уредба е јасна дека повремено ги прекина изборите.

-Уредбата која Владата едногласно ја има донесено со прекин на изборите и продолжување со истите, сметам дека е кристално јасна уредба. Не постои ниту еден здравствен или политички субјект кој може да тврди дека ќе има подобрување со корона вирусот. Сето тоа зборува дека треба сите заедно, преку изнајдување решение на проблемите, да го зграпчиме моментот и да одржиме избори во оној момент кога ќе има услови за почитување на здравјето на граѓаните, рече Локвенец.

Според него, не се проблем самите избори , бидејќи се решение на моменталните прашања отворени во државата, од корона вирусот, до економијата, до правниот систем.

Прочитајте и...  Халкбанк откупи 300 билети од МНТ во знак на поддршка за културата

Коментирајќи ги неодамнешните изјави на претставникот од редовите на ВМРО ДПМНЕ, Александар Николовски, кој се жалеше дека е следен од страна на власта, Локвенец смета дека се работи за несериозна изјава која го одвлекува вниманието, и дополни како работат собраниските комисии кои се одговорни за надзор на службите за следење:

-Организацијата на комисиите во Собранието кои го следат безбедносниот сектор се три: Комисијата за одбрана и безбедност која ја водам јас, втората комисија е за надзор на работата на безбедносните служби, каде претседател е од редовите на опозицијата и комисијата за следење на комуникациите е претседавана од опозицијата. Јас реков, Собранието работи според Устав 365 дена и сметам дека нема никаква пречка таквите комисии да одржуваат вонреден инспекциски надзор. Несериозно е претставници од опозицијата кажуваат дека се следат. Тие сомнежи треба да се проследат во Обвинителството и во МВР. Ако ги земеме реформите во безбедносниот сектор, ние ја воведовме ОТА, без која не може да се случи ниедна форма за следење на комуникациите, и која е под директна надзорна контрола на една од комисиите кои ги води опозицијата, никако не смееме да зборуваме за следење. Сметам дека е излишно како потреба да се коментира бидејќи МВР го води министер од опозицијата, службата која е за организиран криминал, водена од опозицијата…ваквиот начин на комуникација е непродуктивен и сметам дека се работи за одвлекување на вниманието., рече Локвенец.

Прочитајте и...  Турција ја повика ЕУ да биде чесен посредник во споровите на Анкара со членките на Унијата

Тој изрази убеденост во голема победа на неговата партија, на избори, кои вели Локвенец, ќе се случат многу брзо.

 

Прочитај повеќе

Анкета: Третина од Британците не би се вакцинирале против коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Гласањето нема да биде помалку безбедно од било која друга нормална активност која ја вршиме секојдневно (ВИДЕО)

Слободен печат

Јанушев: Ветинг за политичарите и судиите – Ние Груевски ниту сме го избркале, ниту планираме да враќаме некого (ВИДЕО)

Слободен печат

Израел усвои вонреден закон за борба против новиот бран на коронавирусот

Слободен печат

Реновирани двете гинеколошки операциони сали во болницата во Чаир, почната е гасификација на котелот за парно греење

Слободен печат

Атанасов од АХВ: Граѓаните кои се сомневаат дека имаат труење со храна веднаш да пријават, за да се излезе на терен и да се земат примероци (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Француските научници заклучија: Сезонските коронавируси не ги штитат децата од Ковид-19

Слободен печат

Турција спречи обид за шверцување на 276 мигранти

Слободен печат

Загрижувачка ситуација за 74.000 вработени: Намалена потрошувачката на сладолед во Италија

Слободен печат

СЗО го разгледуваат отвореното писмо од научниците за нови препораки за заштита од коронавирус

Слободен печат

Градоначалничката на Атланта е позитивна на коронавирус (ВИДЕО)

Слободен печат

Бабовски: До крај на јули може да се аплицира за добивање субвенции за земјоделството по Програма 2020 година

Слободен печат