1 C
Скопје

Лазаров: Веројатно ова ќе биде мојата последна сезона како ракометар! (ВИДЕО)

Француската национална телевизија, „Франс 3″ го посети почетокот на подготовки во корона-кризата на францускиот вицешампион Нант и направи репортажа за нашиот Кирил Лазаров. Французите посебно ги интересираше неговата најавена одлука дека ја игра последната сезона во професионалната кариера.

Сменив многу земји, настапував во Хрватска, Унгарија, Шпанија, сега сум во Франција. Скоро дваесет години сум во странство. Многу ги користам масажите. и во Нант и во македонската репрезентација. Масерите се мои големи пријатели.

Одлучив во главата дека ова веројатно ќе биде моја последна сезона како ракометар. Но, ќе ја донесам дефинитивната одлука во јануари и февруари. Ако мојата глава рече дека е доста, тогаш доста е. Но, одлично се чувствувам и спремен сум – се зборовите на нашиот најдобар ракометар.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Што се случува со шампионот, Лејкерси запрени на само 89 поени!

Доколку некој добро го познава Лазаров од сегашниот ростер на Нант, тоа се шпанските ракометари, со кои претходно играше во АСОБАЛ лигата, но и тренерот Алберто Ентрериос, со кого македонскиот ас ја делеше соблекувалната во Сиудад Реал (Атлетико Мадрид).

Верувам дека Кире ќе има добра сезона и дека ќе биде константен во нападите, што не е лесно за 40-годишник – смета тренерот на Нант, Алберто Ентрериос.

Дури и најмладите членови на Нант земаат пример од нашиот капитен. Тимо Брие го апострофира професионализмот и примерот кој Лазаров им го покажува на помладите.

Откако дојде Кирил е пример за нас. Пример на тренинзите, како се однесува, пример за време на оброците…Кире е класа, на теренот или надвор од него, Кире е пример – вели младиот Брие.

Прочитајте и...  Бројот на новороденчиња во Франција падна за 13 отсто во текот на една година

Новата сезона во Лигата на шампионите и француското првенство е на самиот старт, а Нант пак ќе биде еден од фаворитите во двете натпреварувања.

Поврзани вести

ЕХФ: Фленсбург го доби дербито со ПСЖ во Лигата на шампионите

Слободен печат

ЛЕ: Ристевски и Адеми обезедија пласман во осминафиналето, Црвена звезда не загуби од Милан но е елиминирана

Слободен печат

ФИФА го затвори случајот против Франц Бекенбауер

Слободен печат

Порто не мисли на ЛШ, здравјето на Кинтана е најважно

Слободен печат

ВИДЕО: Елмас и Наполи елиминирани од Лигата на Европа

Слободен печат

Дали дојде време Салах да си оди од Ливерпул

Слободен печат

Остави Коментар