Лазаров го поздрави успехот на фудбалерите: Ви честитам од срце и само напред кон нови победи

epa08946277 Kiril Lazarov of North Macedonia reacts during the match between North Macedonia and Chile at the 27th Men's Handball World Championship in Cairo, Egypt, 18 January 2021. EPA-EFE/Mohamed Abd El Ghany / POOL

Капитенот и селектор на ракометната репрезентација на Македонија, Кире Лазаров им честиташе на фудбалерите за големата победа над Германија во квалификациите за СП 2022.
„ Честитки за сите играчи, селекторот, капитенот Пандев и сите вклучени кои придонесоа за оваа голема победа на Македонија. Во професионализмот нема случајности или среќа, среќата е заслужена со посветеност, ентузијазам и борба до крај. Македонскиот спорт станува нашиот најголем амбасадор во светот, спортистите се најголеми амбасадори. Ви честитам од срце и само напред кон нови победи. Покажавте дека имате ментална сила, карактер, македонски инает, интелегенција. Ви посакувам многу среќа на Европското првенство. Одиме заедно кон нови победи за Македонија!“, напиша Лазаров на социјалните мрежи.

ФОТО: Како медиумите од регионот ја одбележаа победата на Македонија

Гундоган: Не ја потценивме Македонија, едноставно не бевме доволно добри!

Лавовското срце на Елмас: Успеавме, и покрај сите неправди! Победа за историја!

 

Видео на денот