Латас и неговите браќа ослободени од обвинение во случајот „Тревник“

Обвинетите Драган Павловиќ-Латас и неговите браќа Срѓан и Звездан обвинети за бесправна градба на три викенд куќи во Зелениково во случајот „Тревник“ на СЈО, се ослободени од обвинение, бидејќи не станува збор за кривично дело според законот. Трошоците за судењето одат на товар на државниот буџет. Ваква одлука предмалку донесе Кривичниот суд.

Од СЈО бараа судот да ги осуди браќата Павловиќ за бесправно градење и да им ги одземе викендичките.

Според СЈО, обвинетите делото го сториле со умисла, бидејќи иако знаеле дека немаат право на градба, сепак почнале да градат и, иако спротивно на закон, изградиле три викенд куќи во Општина Зелеников.

Одбраната, пак ги оспоруваше доказите на СЈО и посочи дека не успеале да го докажат делото за кое ги товарат.

Прочитајте и...  Тетово: Од нелегални продавачи одземени 489 килограми тутун и 415 кутии цигари

Прочитај повеќе

Играњето со Преспанскиот може да има висока цена

Слободанка Јовановска

Запленетата дрога ја злоупотребија зависниците од политика

Мирослава Бурнс

Девојче од Косово пријавено за исчезнато во Скопје

Слободен печат

Поднесено обвинение за точење алкохолни пијалоци на дете

МИА Агенција

Тетово: Од нелегални продавачи одземени 489 килограми тутун и 415 кутии цигари

МИА Агенција

Богдановиќ: Ќе го смениме изгледот на просторот кај „Треска“, нема да има само згради „наполитанки“ и бетон (ВИДЕО)

Анета Стојковска

Остави Коментар

16 + Осумнаесет =

Прочитај повеќе

Тензии во Сирија: Геостратешка игра или потенцијален воен судир на двете светски сили?

Дејан Андоновиќ

Криумчари на мигранти се осудени и протерани од државата откако ја признаа вината

Слободен печат

Ниту пушела, ниту пиела и била домаќинка цел живот: 105-годишната струмичанка била еден од најстарите жители на Македонија

МИА Агенција

Турска државјанка во притвор за обид за убиство во Гостивар

Слободен печат

„Сакам да умрам ВЕДНАШ“: Мајка го сними своето дете за да ги покаже вистинските последици на булингот! (ВИДЕО)

Слободен печат.

Димовски за „Слободен печат“: Немав доверлива информација за кокаинот, видов на телевизија

Мирослава Бурнс