„Лајм“: Eдинствената „задача“ на Мицкоски е да го убеди Апасиев да поддржи влада со премиер Албанец

Лајм пишува дека според нивните извори, единствената „задача“ на Христијан Мицкоски сега е да го убеди претседателот на Левица, Димитар Апасиев, да поддржи влада со премиер Албанец.

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ го финализираа договорот за формирање нова Влада, објави порталот Лајм, повикувајќи се на партиски извори.

Лајм пишува дека според нивните извори, единствената „задача“ на Христијан Мицкоски сега е да го убеди претседателот на Левица, Димитар Апасиев, да поддржи влада со премиер Албанец.

Истите извори за порталот велат дека Али Ахмети и Мицкоски се согласиле дека прв премиер ќе биде Лазар Еленовски, кој ќе се декларира и за Албанец и за Македонец. На овој начин ДУИ ќе има образложение дека го реализирала барањето за премиер Албанец, а и во членството на ВМРО-ДПМНЕ нема да има револт, затоа што за Еленовски ќе биде јасно дека „изјавата дека е Албанец е само за потребите на дневната политика, пишува „Лајм“.

Поратолот го завршува текстот со тврдење дека двете страни нема да ги потврдат овие информации додека не постигнат договор со Апасиев.

Прочитајте и...  Предупредување од експертите: Ковид-19 може да се пренесува и со најмали честички

„Тетова Сот“: ВМРО-ДПМНЕ рекле „да“ за премиер Албанец

Слични информации од свои извори објави и порталот Тетова Сот, кој пишува дека далеку од очите на јавноста, двете македонски партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се обидуваат да ги обезбедат бројките за формирање нова влада.

По изборите на 15 јули СДСМ излезе како победник, но резултатот е тесен што на нивниотт политички ривал му дава речиси еднаква можност за формирање влада. ДУИ останува главна партија во средина, пишува порталот.

Во текстот понатаму се вели дека доаѓа важна информација за премиерот Албанец – барањето на ДУИ пред изборите на 15 јули.

Повикувајќи се на своите извори, „Тетова Сот“ пишува дека партијата на Мицкоски, ВМРО-ДПМНЕ, кажала „да“ за премиер Албанец.

Според информациите на порталот, со договорот ВМРО-ДМПНЕ се согласила со партијата на Али Ахмети да му се дадат две години на премиерот на ДУИ и две на оној на ВМРО-ДПМНЕ.

Прочитајте и...  Волстрит журнал: Хрватска со туристичката сезона стана случај кој опоменува

ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ заедно имаат 59 пратеници што значи дека им требаат уште двајца за да ја формираат следната влада, додека „Левица“, која има двајца пратеници, е во средината, завршува „Тетова Сот“.

Прочитај повеќе

Пановски: Податоците да не се кријат, има начини како да се намали смртноста од ковид-19

Зонско паркирање во Карпош нема и цела година по маалскиот референдум

Нов протест утре на ВМРО-ДПМНЕ против неправда, реваншизам и насилство

Слободен печат

Германски ковид- 19 екперти доаѓаат во Косово

Илинка Иљоска

Проект за европска железничка мрежа: Ќе се обнови „Транс-Јуроп Експрес“ со супербрзи и ноќни возови

Слободен печат

Бектеши: Четвртиот сет на економски мерки ќе бидат потаргетирани

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Прекината седницата за избор на заменици министри, се чека Извештај од ДИК

Слободен печат

На полноќ завршува јавниот повик за субвенции за инвертер клими, досега 4.060 пријави

Слободен печат

Обвинение против скопјанец кој пред малолетните деца ја тепал сопругата со боксови

Бараа едно, најдоа друго: Руски и американски научници открија супстанца што наместо за ковид-19, би била ефикасен лек за канцер

Слободен печат

Манчевски не е повеќе пратеник, си поднесе оставка

Слободен печат

Бектеши до Касами за двојазичноста: Гласавте за владината програма, а не сте ја прочитале