18 C
Скопје

Квалификации за ЕП: Македонските футсалци до бод против Романија

Вечерва во Спортскиот центар „Јане Сандански“ – Скопје македонската футсал репрезентација го одигра вториот натпревар од квалификациите за Европското првенство, одигра нерешено 2:2 против Романија.

После стартниот пораз на гостувањето кај Босна и Херцеговина (2:1), овојпат избраниците на селекторот Васко Скендеровски успеаја да извлечат бод.

Поведоа ривалите со голот на Дандан (12:40 мин.), но веднаш израмнивме благодарение на погодокот на Мицевски (13:12 мин.)

Противникот повторно беше во предност откако нашата мрежа ја затресе Рибеиро (31:36 мин.), а конечниот епилог го постави Ранготов (37:14 мин.). Капитенот Дарко Ранготов овој меч беше 100 јубилеен во дресот со националниот грб.

Моментно во квалификациската група „4“ водат Босанците со шест бодови, два имаат Романците, по еден Македонија и Србија.

Поврзани вести

ВИДЕО: Супер гол на Андонова против Еспањол и го прослави во стилот на Роналдо!

Слободен печат

ВИДЕО: Пандев стартер на „Луиџи Ферарис“, Сасуоло е пред Рома!

Слободен печат

Георгиевски: Одиме во Токио, живеам за олимписки медал!

Слободен печат

РФМ: Начевски за зборовите „ќе те колам“ доби дисциплинска санкција!

Слободен печат

Кубанецот Табоада е нов ракометар на Е. Пелистер

Слободен печат

Дали Тотенхем ќе ја прифати понудата од Манчестер јунајтед за Кејн?

Слободен печат

Остави Коментар