Кулоглу ја прашува ЕК кои мерки ќе ги преземе за задржување на стабилноста во Македонија

Европратеникот од грчката опозициска партија СИРИЗА, Стелиос Кулоглу, достави прашање до Европската комисија во кое бара одговор дали се разгледува можноста за преземање итни мерки и кои би биле тие за „справување со заживувањето на национализмот и да се задржи политичката стабилност во Северна Македонија” по негативната одлука од неодамнешниот Самит на ЕУ за старт на преговорите, јави дописничката на МИА од Атина.

– По (оправданата) одлука на Владата за одржување предвремени избори, земјата е во опасност од политичка нестабилност што веројатно би ја искористиле националистите. Одлуката на претседателот на Европскиот парламент да го посети Скопје е значајна, но потребни се и други слични потези- пишува Кулоглу во прашањето доставено до Еврокомисијата.

Прочитајте и...  Во Вашингтон шести ден протести против расизмот и полициското насилство (ВИДЕО

Прочитај повеќе

Столтенберг: НАТО продолжува да ја поддржува меѓународната борба против тероризмот

Слободен печат

АНКЕТА: Штом не ги почитуваме мерките, нека има полициски час

Михаило Донев

Изгласана доверба на полската влада

Слободен печат

Скопјани се иселија за викендот ќе се вратат в понеделник (ФОТО+ ВИДЕО)

Слободен печат

Гутереш: Вакцината против коронавирус ќе биде светско јавно добро достапно на сите

Слободен печат

Димитриевски: Убеден сум дека вистината за овој монтиран случај излезе на виделина

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Отворена истрага против полицијата во САД, врз демонстрант фрлија солзавец (ВИДЕО)

Слободен печат

АПЕКС МАКЕДОНИЈА донираше медицинска опрема во вредност од 40.000 евра на Универзитетската клиника за Инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје

Малку беше ифтар, сега и Задушница ќе прави пуздер!

Слободен печат

Во поплави во Јемен загинаа најмалку 16 лица

Слободен печат

Шпанија од 22. јуни ги отвора границите со Португалија и Шпанија

Слободен печат

Истражување: 25% од етничките Албанци не веруваат во ковид-19, а 48% од Македонците сметаат дека е создаден вештачки

Слободен печат