Кривична против лице од Струга поради фалсификување деловни книги

СВР Охрид поднесе кривична пријава против М.Ј. (47) од Струга -управител во ДООЕЛ ,,Грандо Бур”, за сторено кривично дело ,,фалсификување или уништување деловни книги“.

Пријавениот во својство на управител на градежната фирма ДООЕЛ ,,Грандо Бур” Струга, при изградба на станбен објект со деловен простор во село Лескоец, каде согласно договорот за градба од 08.01.2015 година како инвеститор се јавува М.П. од Охрид, во градежниот дневник внел невистинити податоци, дека го водел секојдневно при изведување на градбата и ги регистрирал сите појави и активности поврзани со градбата и како таква ја заверил со потпис и печат од фирмата до февруари 2016 година.

Кога инвеститорот поднел тужба поради непочитување на рокот при вештачење од архитект и вештак потврдено е дека градежниот дневник не е воден според прописите.

Прочитајте и...  ВО ТЕК ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА ВО САРАЈ: Полицијата заплени 1,3 тони кокаин

Постапувајќи по тужба, во Основен суд Охрид заведен е предмет каде пријавениот во судска постапка со цел да избегне плаќање на штета од околу 700.000 денари како доказ го употребил градежниот дневник, дека е секојдневно воден и заверен вклучувајќи го и надзорниот орган ДППИТ Модулор Трендафил ДООЕЛ Струга, кој во судскиот предмет потврдува дека не е потпишан од надзорниот орган.

Прочитај повеќе

ВО ТЕК ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА ВО САРАЈ: Полицијата заплени 1,3 тони кокаин

Слободен печат

Тетовец со години ја земал пензијата од својата почината мајка, не знаел дека треба да пријави смрт

Слободен печат

Пронајдени пет мигранти во товарно возило, кривична пријава за возачот

Слободен печат

Обљубено 15-годишно девојче во Скопје

Слободен печат

Кривична за охриѓанец за поседување амфетамин, МДМА и марихуана

Слободен печат

Обвинителен акт за неготинец за разбојништво

МИА Агенција

Остави Коментар

четири × оне =

Прочитај повеќе

Сириски државјанин пронајден починат на патот кон планинскиот врв Кобилица

МИА Агенција

Кај Радовиш откриено возило со 32 мигранти

МИА Агенција

Идентификувано безживотното тело пронајдено на Шар Планина

Слободен печат

Момче чувало пиштол во автомобил

Тројца повредени во сообраќајка кај Струмица

Во судир на повеќе возила повредени три лица кај Струмица

Слободен печат