Конференција за унапредување на правата на ЛГБТИ-заедницата – Слободен печат
ВестиМакедонија

Конференција за унапредување на правата на ЛГБТИ-заедницата

Истата е во организација на Министерството за труд и социјална политика и во соработка со Советот на Европа.

Дводневна национална конференција за унапредување на правата на ЛГБТИ-заедницата во Северна Македонија почнува денеска во Клубот на пратениците во Скопје, во организација на Министерството за труд и социјална политика и во соработка со Советот на Европа.

На официјалното отворање на конференцијата, како што е најавено, ќе се обратат министрите за труд и социјална политика, за внатрешни работи и за здравство, Мила Царовска, Оливер Спасовски и Венко Филипче, како и раководителот на СОГИ-одделот во Советот на Европа Елени Цецеку и копретседавачот на ЕРА, Билјана Гинова.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close