Колку се длабоки поделбите меѓу талибанците?

Талибанско раководство / Фото: EPA-EFE/ALEXANDER ZEMLIANICHENKO / POOL

Се појавија извештаи за поделби меѓу талибанското раководство, што предизвика прашања за единството во групата што ја презеде власта во земјата минатиот месец, пишува Ал Џазира.

Сомнежите во јавноста за единството на групата пораснаа овој месец, кога Мула Абдул Гани Барадар, вицепремиер, исчезна од очите на јавноста.

Потоа имаше извештаи дека е убиен.

Кога повторно се појави, тоа беше со претходно снимена изјава. Барадар, кој без сомнение прочита некоја форма на изјава, рече дека неговото исчезнување од очите на јавноста е резултат на патување и дека талибанците „имаат сочувство еден кон друг, повеќе од семејството“.

Во последниот обид да ги отфрли сомнежите за неговата смрт или повреда, Барадар беше фотографиран како присуствува на состанокот со претставниците на ОН во понеделникот. Како и да е, извори откриваат за Ал Џазира дека несогласувањето е многу реално и дека, ако продолжи вака, ќе им донесе проблеми на авганистанскиот народ.

Писател и новинар кој известуваше за талибанците веќе неколку години, вели дека поделбите се резултат на политичко-воен расцеп. Тврдоглавите талибанци, вели тој, „чувствуваат дека некои работи им се должат за 20 години борба“.

Чекајќи го воениот плен

Се согласува и политички извор, кој беше во децениска врска со талибанското раководство. Тој вели дека последиците од таа поделба се шират од институциите на власта на улиците, каде што талибанските борци минуваат низ големите градови и крадат работи што им припаѓаат на поранешните функционери и нивните семејства.

„Во моментов, тие се заинтересирани да крадат автомобили и куќи на луѓе.”

Семејствата на поранешните функционери за Ал Џазира изјавија дека талибанските борци се обиделе да го киднапираат нивниот имот, вклучувајќи изнајмени куќи и нивните приватни автомобили.

Потпаролот на талибанците, Сухаил Шариф/ Фото EPA-EFE/ALEXANDER ZEMLIANICHENKO / POOL

Ова се случува иако заменик -министерот за информации и култура Забихула Муџахид два дена по преземањето на власта на талибанците рече дека „им наложивме на сите да не влегуваат во ничија куќа, било цивили или војска“. Во исто време, на состанокот за печатот на 17 август, Муџахид рече дека „постои голема разлика помеѓу нас и претходната влада“.

Меѓутоа, познавачите на ситуацијата знаат дека актуелното талибанско раководство се соочува со многу исти проблеми со фракциите со кои се соочи владата на поранешниот претседател Ашраф Гани, кој избега од земјата на денот кога талибанците го окупираа Кабул.

Извори кои разговараат за Ал Џазира велат дека, како и со другите авганистански влади, поделбите меѓу Талибанците се на лично ниво. Но, за разлика од претходните администрации, талибанците не само што се соочуваат со премногу амбициозни членови или спротиставени политички ставови, нивниот раскол е многу пофундаментален по природа.

Во моментов, талибанците, велат изворите, се состојат од борци кои се уште чекаат воен плен и политичари кои сакаат да ги смират и ублажат стравовите на авганистанскиот народ и меѓународната заедница.

Дипломатско признание

Неколку земји веќе јавно ја изразија својата неподготвеност да ја прифатат талибанската влада во Авганистан, а пет постојани членови на Советот за безбедност на ОН во средата побараа од Талибанците да бидат поинклузивни.

Авганистан се соочува со криза на ликвидност откако земјата беше отсечена од меѓународните финансиски организации, а САД замрзнаа средства од повеќе од девет милијарди долари откако Талибанците ја презедоа власта.

Новинарот, кој сакаше да остане анонимен од безбедносни причини, рече дека лидерите како Мула Мухамед Јакуб, актуелниот министер за одбрана и синот на основачот на групата, Мула Мухамед Омар, се меѓу личностите што ја претставуваат тврдоглавата, воено ориентирана талибанска фракција.

Други, како што се Барадар и Шер Мухамед Абас Станикзаи, заменик -министер за надворешни работи, претставуваат повеќе политички ориентирани гранки кои сакаа да создадат поинклузивна држава.

Друго спорно прашање за двете фракции е улогата на регионалните соседи на Пакистан и Иран, кои долго време беа обвинети за поддршка на Талибанците за време на нивниот 20-годишен вооружен бунт.

Тврдоглава фракција

Многу водачи на тврдокорната фракција, кои беа уапсени од Пакистан, се сомневаат во Исламабад. Наместо тоа, неколкумина се свртеа кон поддршка на Иран.

Тие беа првите што станаа кога шефот на пакистанската шпионска агенција ИСИ го посети Кабул непосредно пред прогласувањето на Владата. Новинарот рече дека генералот Фаиз Хамед повика на поинклузивна влада, која ќе отвори простор и за шиитите и за жените, но тврдоглавите Талибанци, кои веќе се сомнителни кон Исламбад, одбија.

Кога пакистанскиот премиер Имран Кан, исто така, повика на поинклузивна влада, лидерот на талибанците Мохамед Мобин го критикуваше Кан на националната телевизија, велејќи дека групата „никому не му дава право“ да повика на инклузивна влада и дека Авганистан го задржува „правото да има свој систем. “.

Со недели Талибанците беа домаќини на поранешни функционери како поранешниот претседател Хамид Карзаи, поранешен висок функционер Абдула Абдула и Gulул Ага Шерзаи, кој беше гувернер на провинциите Нангархар и Кандахар.

На овој начин, само рангот на Талибанците остана како избори за управување со различните министерства.

За надворешниот свет, актуелната влада, која талибанците ја нарекуваат „привремена“, е се само не инклузивна. Меѓутоа, за луѓето запознаени со оваа тема, дури и со сите научници назначени на министерски и директорски позиции како вршители на должноста, сегашната структура е многу погодна за различни струи во талибанците. За време на неговото гостување на телевизија, Мобин исто така рече дека сегашната администрација е многу инклузивна.

„Ова е најдоброто нешто што ќе се случи. Владата нема да стане повеќе инклузивна “, рече известувачот за недостатокот на етничка разновидност или вклучувањето на сите демократи или технократи во администрацијата.

Вистинска моќ

Во вторникот, групата објави дополнителни членови на владата, главно заменици министри, но се обиде да посочи дека има нови назначувања за да се решат прашањата за различноста и квалификациите во нејзината администрација.

Беа избрани лица од Паншир и Баглан. Од Паншир е Националниот фронт за отпор, кој го започна единствениот обид од големи размери за да се спречи талибанците да ја окупираат целата земја. Исто така, имаше организиран отпор во Баглан во текот на изминатиот месец.

Талибанците во Авганистан / Фото: EPA-EFE/JAWAD JALALI

Талибанците дејствуваа претпазливо и посочија дека три од новите позиции ќе им бидат доделени на жителите на Паншир, Баглан и Сар-е Поло, провинција со значајно таџикистанско и узбечко население. Иако оваа група направи простор за Таџикистанци, Узбеци и Туркмени, сепак во нивната влада нема шиити, хазари или други малцински групи.

Вистинската моќ, велат изворите, лежи меѓу тајната шура (советодавно тело) во Кандахар, каде групата тврди дека живее нејзиниот сегашен шеф, Хибуталах Ахунзада. Овој круг се смета за вистински носители на одлуки во Авганистан.

„Владата нема моќ“, рече новинарот.

Неколку талибански водачи беа очигледно вознемирени поради нивните позиции во новата администрација.

Дипломатски и политички извори велат дека врз основа на нивните актуелни акции на улиците во Кабул, постојат стравувања дека регионалните и претежно лични расправии меѓу обичните Талибанци ќе доведат до судири или битки во главниот град и други провинции.

„Борбата за политички места е една работа, но кога нивните војници ќе почнат да се борат за долготрајни расправии, никаде нема да биде безбедно“.

Извор: Ал Џазира

Видео на денот