Колефски официјално ја презема функцијата градоначалник на Пустец - Слободен печат

Колефски официјално ја презема функцијата градоначалник на Пустец

Новоизбраниот градоначалник на општина Пустец, Мала Преспа, Пали Колефски, денеска и официјално го започна четиригодишниот мандат.

Уверението за неговиот избор му го предаде Дори Спиролари, префект на околијата Корча.

-Најпрво сакам да упатам благодарност до жителите на општина Пустец кои ми ја дадоа довербата, но сакам да нагласам дека новата функција за мене значи обврска кон сите жители, независно дали го дале или не гласот за мене. Максимално ќе се ангажирам заедно со моите соработници, во правец на подобрување на условите за живот, економски развој, намалување на невработеноста, со еден збор целиот мој капацитет ќе го вложам за доброто на општината и граѓаните. Тоа секако во координација и со помош и поддршка од Владата на премиерот Еди Рама, рече меѓу другото Колефски на овој свечен чин.

На свеченоста одржана во општината, присуствуваше и неговиот претходник Едмонд Темелко,кој општината ја предводеше три мандати. Тој му посака успешна работа,продолжување на веќе започнатите и реализација на нови проекти кои се во интерес на жителите на ова општина.

Колефски беше кандидат на Социјалистичката партија, која ја предводеше изборната коалиција Алијасата за европска Албанија. На изборите спроведени на 30 јуни освои 1.505 или 66,84 отсто од гласовите или 646 гласови повеќе од неговиот против кандидат Едмонд Темелко, од Македонска алијанса за европска интеграција.

Триесетидеветгодишниот Колефски родум е од Пустец а живее во Корча, оженет, татко на две деца. Тој е дипломиран економист и беше вработен во Царинската испостава во Корча.

Прочитај повеќе

Традицијата на Абориџините е спасот за Австралија

Слободен печат

Каде е Путин? (ВИДЕО)

Слободен печат

Мадуро: Трамп има одвратни советници за Венецуела

Слободен печат

Шведската амбасада во Сараево го посочи Скопје како пример за превенирање на аерозагадувањето

Слободен печат

Членови на нарко картел преку тунел избегаа од затвор

Слободен печат

Гутереш повика да се реагира неодложно и одлучно за Либија

Слободен печат

Остави Коментар

1 × one =

Прочитај повеќе

Ердоган: Договорот помеѓу Турција и Либија ја полуде Грција

Слободен печат

Во Србија никогаш немало помалку жители од денес

Слободен печат

Светските лидери постигнаа договор за финалниот документ со кој ќе се реши кризата во Либија

Слободен печат

Светските лидери утре на економскиот форум во Давос

Слободен печат

Дел од Драчево и Ѓорче Петров утре ќе останат без струја

Слободен печат

Милановиќ сака да ја повлече армијата од Авганистан: Постојат добри аргументи против ова

Слободен печат