Tag : Пустец

Вести Македонија

Албанскиот претседател Илир Мета упати честитка до Македонците во Пустец по повод празникот Света Марена

Слободен печат
Албанскиот претседател Илир Мета упати честитка до Македонците во Пустец по повод празникот Света Марена, наведувајќи дека неговите молитви ги обединува со прекрасната македонска заедница....
Вести Македонија

Хуманитарна помош за 120 семејства во социјален ризик во општина Пустец

Слободен печат
Во општина Пустец, Мала Преспа, се распределува хуманитарна помош за семејства во социјален ризик, донација на „Биг маркет” од Тирана. – Помошта се состои во...
Вести Регион

Албански парламентарци го поддржаа барањето за нов граничен премин кај Пустец кон Грција

МИА Агенција
Комисија за надворешна политика на албанскиот Парламент, со која раководи Мими Кодели, од владејачката Социјалистичка партија, на денешната онлајн седница, го подржа барањето за отворање...
Вести Македонија

Ковачев од Пустец: ЕПП го подржуваат почетокот на преговори на Албанија и на Северна Македонија

Слободен печат
Европските народни партии го поддржуваат започнувањето на преговорите со Албанија и Северна Македонија, работиме со Холандија, Данска и Франција и се надеваме дека ќе ги...
Вести Македонија

Спасовски на средба со градоначалникот на Пустец, Колевски

Слободен Печат
Премиерот Оливер Спасовски имаше средба со градоначалникот на Пустец, Албанија, Јани Колевски и со претставници на Македонската алијанса за европски интеграции – партијата на Македонците...
Вести Македонија

Градоначалникот на Пустец ја донира ноемвриската плата за настраданите во земјотресот

Слободен печат
Општина Пустец продолжува со солидарноста и поддршка со настраданите во катастрофалниот земјотрес во Албанија. -Православната црква на општина Пустец донираше 100.000 лека за настраданите семејства,...
Вести Македонија

Фантоми од Пустец живееле на адреса на МВР

Детурим Сулејмани, вработен во Одделот на МВР за издавање лични документи во Ресен на денешното рочиште на процесот „Титаник” објасни дека од октомври 2012 до...
Вести Македонија

Во три стана во Ресен биле пријавени 100 жители од Пустец

МИА Агенција
Со сослушување на сведок вработен во Полициска станица Ресен, денеска во Основниот кривичен суд Скопје продолжи судењето за изборни нерегуларности „Титаник“. Сведокот Агрон Кранлиевски, на...
Вести Македонија

Стерјовски и Колефски се сретаа со директорот на албанскиот катастар

Слободен печат
Пратеникот во албанскиот парламент од Македонска алијаса за европска интеграција – МАЕИ, Васил Стерјовски, продолжува со неговите заложби да ги надмине проблемите кои ги имаат...
Вести Македонија

Преспанско Езеро кај Пустец порибено со 300.000 парчиња подмладок на крап

МИА агенција
Водите на Преспанско Езеро, од албанска страна, кај Пустец, збогатени се со 300.000 парчиња подмладок на крап. Порибувањето е дел од зацртаните активности на албанското...