Кој ќе купи Биркин чанта за 450 илјади долари, ако Кинезинките апстинираат?

Instagram

Луксузните брендови како Хермес, и покрај лошата економска прогноза, продолжуваат да остваруваат вртоглави профити, но кинескиот пазар станува причина за нивна грижа, пишува Економист. Хермес е синоним за ексклузивност. Минатата година моделот на неговата најпозната чанта Биркин достигна цена од 450.000 долари, а не може да се купи онлајн, туку да се подигне лично, половина година по нарачката. Нема реклами во модни списанија или светкави рекламни кампањи или објави на Инстаграм. Друга причина е зголемената побарувачка за сите видови луксузни производи, пренесува Хина.

Минатогодишниот профит на Keринг, сопственик на модни брендови како Гучи и Баленсиага, порасна за 14 отсто, додека кај ЛВМГ, сопственик на Tифани и Луј Витон, нето добивката порасна за речиси една четвртина. Профитот на Хермес и Ришемон, сопственик на Картие, се зголеми за повеќе од една третина. Заедно, четирите групи остварија повеќе од 33 милијарди евра профит, со вкупни приходи од 130 милијарди долари.

Сепак, тоа беше пред инфлацијата и зголемувањето на каматните стапки да ги поттикнат стравувањата од глобална рецесија. Како што се зголемуваат тие стравови, луксузните брендови го губат сјајот, барем во очите на инвеститорите.

Богатите двојно ги зголемија трошоците Немирите на луксузните шефови беа прикажани на неодамнешниот состанок предизвикан од распродажбата на акции што збриша 65 милијарди долари, или седум отсто од вкупната пазарна вредност на четирите луксузни групи. Според податоците на аналитичката компанија Бернштајн, клиентите кои потрошиле до 1.000 евра на дизајнерски производи пред пандемијата го преполовиле своето просечно трошење во 2022 година.

Спротивно на тоа, навистина богатите повеќе од двојно ги зголемија своите трошоци. Во моментов, само пет отсто од купувачите сочинуваат 40 отсто од вкупниот износ на глобалната продажба на луксуз. Изложеноста на Кина, еден од најголемите пазари за луксуз во светот, е уште еден фактор што треба да се земе предвид. Луксузните трговци, кои сметаат на брзо и нагло закрепнување од долгогодишниот карантин, се разочарани од воздржаноста на кинеските купувачи.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот