7.1 C
Скопје

Кириакидес: Вакцината за коронавирус би можела да биде достапна до крајот на годината

Таа ги повика владите „изворот на заразата брзо локално да го изолираат со тестирање, пронаоѓање на контактите и моментална изолација“ на заразените.

Европскот комесар за здравство Стела Кириакидес изјави дека вакцината против ковид-19 би можела да биде достапна до крајот на оваа година.

„Иако во овој момент ризично е да се предвидува, имаме некои добри показатели дека иницијалната вакцина би можела да биде достапна до крајот на година или почетокот на следната“, рече Куриакидес во разговор за интернет изданието на Ханделсблат.

Вакцината нема да ги реши сите проблеми одеднаш, но би овозможило потепено враќање во нормала, изјави таа, под услов да се вакцинира „критичната маса граѓани, посебни оние во ризичните групи“.

Научниците не знаат кога вакцината би можела да биде достапна зошто нејзиниот развој може да трае со години или пак, теоретски, би можел да се покаже и како невозможен.

Прочитајте и...  Несоодветна комора ладилник е причина се уште да не функционира капелата во Тетово

Шефицата за здравство предупреди и на се поголемиот број помали и поголеми жариште од коронавирусот во неколку држави членки на ЕУ.

Ги повика владите „изворот на заразата брзо локално да го изолираат со тестирање, пронаоѓање на контактите и моментална изолација“ на заразените.

 

Поврзани вести

ВИДЕО: Медицински персонал во ковид центар прави забава со оро и песни

Србија четврта во светот по стапката на вакцинација

Џо Бајден во зимата на закани и можности

Едвард Лус/Financial Times

ПАНИКА ВО БЕРЛИН: Цела болница во карантин поради британскиот тип на коронавирус

Слободен печат

Со „БМВ“ влетал во кабина на патарина и усмртил работник

Слободен печат

Министерство за здравство: Не постои илегална вакцинација, опозициската партија шири лажни вести

Слободен печат

Остави Коментар