Кинески експерти и претставници на СЗО во посета на Хубеи

Директорот на Државната здравствена комисија Ма Ксијавеј истакна дека Кина не се грижи само за здравјето на кинескиот народ туку и за глобалното јавно здравје.

Експертска група составена од претставници на Кина и на Светска здравствена организација (СЗО) за време на викендот ја посетија кинеската провинција Хубеи, од каде почна епидемијата на новиот коронавирус, соопшти денеска кинеската Државна здравствена комисија.

Експертите ја посетија болницата Тунџи, спортскиот центар Вухан, што беше претворен во привремена болница, како и Центарот за контрола и превенција на провинцијата.

Директорот на Државната здравствена комисија Ма Ксијавеј истакна дека Кина не се грижи само за здравјето на кинескиот народ туку и за глобалното јавно здравје.

– Кина е убедена и одлучна да ја победи епидемијата, наведе Ма.

Тој им се заблагодари на експертите за нивната работа во Кина во овој клучен момент за борба против епидемијата и за нивните совети за ефикасно справување со вирусот.

Прочитајте и...  Позната болница на Менхетен моли за донации, оброци, опрема

Прочитај повеќе

Спасени 15 мигранти кои се обиделе да преминат од Франција во Велика Британија

Слободен печат

Епидемиологот Пашагиќ почина од последиците на коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Ова се моите колеги кои неуморно работат на пунктовите за тестирање

Слободен печат

Премиерот Џонсон префрлен во болница

Слободен печат

Полицискиот час ги опустоши парковите, се шетаат само кучиња (ФОТО)

Ирскиот премиер ќе работи една смена како лекар додека трае епидемијата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заразените од коронавирус во Кипар ќе се следат преку мобилна апликација

Слободен печат

Пазарите за диви животни во Кина повторно се отвораат, расизмот кон азиската популација во САД расте (ВИДЕО)

Слободен печат

Кралицата Елизабета се обрати до нацијата: Ќе успееме во борбата против коронавирусот (ВИДЕО)

Слободен печат

Скопје како во филмот „Јас сум легенда“, само без зомби (ФОТО+ВИДЕО)

Љубиша Николовски

Баша: Нискиот број на тестови во Албанија ја прикрива вистината и чини животи!

Слободен печат

Француски план предвидува 300 милијарди евра на кредити за поддршка при економската криза

Слободен печат