Ким Џонг-ун многу задоволен од тестирање на оружјето – Слободен печат
ВестиПланета

Ким Џонг-ун многу задоволен од тестирање на оружјето

Како што се наведува, Ким ветил дека ќе ги усоврши „непобедливите воени капацитети кои никој нема да помисли да ги провоцира".

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун го надгледуваше тестирањето на новото оружје и изрази „големо задоволство” поради „мистериозниот и фасцинантен успех” на својата војска.

Како што се наведува, Ким ветил дека ќе ги усоврши „непобедливите воени капацитети кои никој нема да помисли да ги провоцира”.

Војската на Јужна Кореја соопшти претходно дека неидентификувани проектили биле истрелани по осум часот наутро по локално време и летале околу 230 километри, до височина од 30 километри.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close