Киев воведе санкции за руската нуклеарна индустрија

Знаме на Украина/ Фото MANDEL NGAN / AFP / Profimedia

Украина воведе санкции за руската нуклеарна индустрија во следните 50 години, се вели во декретот потпишан од претседателот на Украина, Володимир Зеленски.

Тие мерки се насочени кон 200 руски компании и организации, а една од нив е руската државна агенција Росатом, за која „Киев Индепендент“ пишува дека незаконски управува со окупираната нуклеарна централа Запорожје.

Киевскиот весник додава дека Русија ја искористила фабриката „за нуклеарна уцена“.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот