Ќе го обожавате: Подгответе си сами фокачо леб со маслинки и рузмарин (РЕЦЕПТ) - Слободен печат

Ќе го обожавате: Подгответе си сами фокачо леб со маслинки и рузмарин (РЕЦЕПТ)

Овој неодолив фокачо леб е одличен како прилог со месо или зеленчук или како едноставна вечера со една чаша јогурт.

Потребни состојки:

За тесто:

• еден сув квасец

• прстофат шеќер

• 400 гр. брашно

• 175 мл. млеко

• 3 лажици маслиново масло

• 1 лажица сол

За фил:

• 6 лажици маслиново масло

• неколку гранчиња рузмарин

• 100 гр. црни маслинки

• крупна сол

Припрема:

1. Во подлабок сад, добро промешајте го брашното и квасецот. Потоа, додадете ги и останатите состојки и замесете меко тесто како за пица.

2. Тестото прекријте го со кујнска крпа и оставете го на собна температура околу еден час. Загрејте ја рерната на 200 степени.

3. Вака подготвеното тесто ставете го на хартија за печење, избоцкајте го со вилушка и премачкајте го со маслиновото масло.

4. Одозгора наросете со неколку гранчиња рузмарин, додадете ги исецканите маслинки и посипете со крупна сол. Лесно притиснете го тестото за да се залепат состојките, а потоа печете околу 20 минути, додека не добие златножолта боја.

Прочитај повеќе

ПОСЛЕ ТОЛКУ ГОДИНИ: Фановите на Лејди Гага сфатија дека ја гледале пејачката во популарната серија (ВИДЕО)

Слободен печат

Снимката на Дара Бубамара хит меѓу затворениците (ВИДЕО)

Слободен печат

Седум работи кои се случуваат кога сте во врска со најдобриот пријател!

Слободен печат

Вака се носи леопард принтот: Кејт Мидлтон изненади со модниот избор! (ФОТО)

Слободен печат

Глобална здравствена закана: Сѐ што треба да знаете за корона вирусот кој може да доведе до пандемија

Слободен печат

Научно е докажано дека со овој тип на мажи, жените почесто доживуваат оргазам!

Слободен печат

Остави Коментар

four × one =

Прочитај повеќе

Шест причини поради кои вашето момче нема да се ожени со вас!

Слободен печат

Зарем сте виделе нешто поубаво од ова? Емили Ратајковски се разголи, а друштво ѝ прави егзотичната пријателка Џамеа (ФОТО/ВИДЕО)

Слободен печат

Само Јелена Карлеуша има храброст да се облече вака! (ФОТО)

Слободен печат

Даниел Крег едвај ја прифатил улогата за Џејмс Бонд!

Слободен печат

Природа или естетска хирургија? Руската Анџелина Џоли го маѓепса светот! (ФОТО)

Слободен печат

Најжешката Македонка во сауна, по бикини и целата „свети“ (ФОТО)

Слободен печат