Казнетата сестра од Неврологија: Никого на сила не сум натерала да се тестира за антитела!

Медицинската сестра од Клиниката за неврологија, која беше казнета од директорот со 20 проценти од платата, зашто учествувала во меѓународен проект за испитување антитела на коронавирус заедно со петнаесетина други медицински лица од истата Клиника, до ,,Слободен печат” испрати реакција за наводите од изјавата на директорот кои ги пренесовме вчера. Медицинската сестра инсистира на анонимност, но нејзиниот идентитет и е познат на редакцијата.

,,Ниту сум помислила, ниту сум напишала, ниту смеам да напишам упат. Тоа оди преку мој термин, исклучиво на име на доктор и на упатот стои факсимил од доктор. Никого на сила не сум натерала да се тестира ниту пак можам да ги натерам. Сите доброволно се тестираа и се потпишани. Прашањето е зошто другите не се казнети? Не е точно дека само јас сум боцкала. Крв земаа повеќе колеги, односно меѓусебно се боцкавме. Прашањето е зошто другите не се казнети? Правилникот на кој се повикува директорот важи исклучиво за проекти склучени со Клиниката за неврологија, а не и за институтот за експериментална биохемија и Институтот за имунологија кои се носители на проектот”, вели таа во својата реакција.

Синдикатот на Клинички центар бара да се поништи казната за медицинска сестра од Неврологија која зела крв од колеги за испитување антитела за коронавирус

Прочитајте и...  Во Унгарија 43 нови случаи на коронавирус, нема починати

Прочитај повеќе

Во Унгарија 43 нови случаи на коронавирус, нема починати

Слободен печат

Бразил: Над 3 милиони заразени од коронавирус и повеќе од 100.000 починати

Слободен печат

Тензии во Белорусија: Лукашенко ја напушти земјата и покрај победата, војската излегува на улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Ковид-19 ги одложи иселеничките средби во Делчевско

МИА Агенција

Автолитии од Бијело Поље до Бар: Колони автомобили на протест ширум Црна Гора

Слободен печат

Бил Гејтс со нова прогноза: Пандемијата за богатите ќе заврши до крајот на 2020 година, за останатите ќе потрае уште цела година

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Две семејства се тепаа пред Градска болница, интервенираше и полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат

Директорката Сотирова Бухова во самоизолација поради контакт со заболен член од семејството

Слободен печат

Затворени гласачките места во Белорусија: Прелиминарните резултати ја покажуваат доминацијата на Лукашенко

Слободен печат

Повеќе од 5 милиони заразени од коронавирус во САД

Слободен печат

Кириакидес: Вакцината за коронавирус би можела да биде достапна до крајот на годината

Слободен печат

Во Бејрут втор ден насилни протести, пожар пред парламентот, демонстрантите се судрија со полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат