Камчев: Во торбите на Бојан му ставив луксузни магазини за мајтап и му ставив по 50 евра

По завршувањето на денешното судење, Орце Камчев, кој беше сведок во случајот „Рекет“, објасни зошто во средбите се споменува и Венко Филипче, министерот за здравство.

Камчев потенцираше дека со Филипче одржал нормален состанок, бидејќи тие двајца биле пријатели долги години.

– Јас и Венко Филипче сме долги години пријатели. Тоа беше еден обичен состанок, а Бојан Јовановски бладаше, тресеше глупости. Сакаше да прави некакво јавно приватно партнерство за некаква болница. Јас откако го пријавив Бојан, ги прекинав сите комуникации со него. За овој случај, јас во торбите му ставив луксузни магазини за мајтап и му ставив по 50 евра. Боки многу се изнервира за тоа – истакна Камчев.

За вчерашниот упад на екипи на МВР во негова фирма, Камчев потенцираше дека не станува збор за никаква акција, туку дека тоа се рутински контроли.

Прочитајте и...  Три пати повеќе пријавени болни и изнемоштени лица за гласање во кочанскиот регион

– Значи немаше никаква акција. Тоа е редовна контрола и луѓето сфатија дека се е чисто. Со Полиестер соработуваме повеќе од 10 години и таа е наша традиционална фирма. Откако Полиестер ќе ни ги плати средствата, ќе ја затвориме таа трансакција – истакна Камчев.

Прочитај повеќе

Во Прилеп споени 12 гласачки места, а 13 се дислоцирани поради безбедност

Слободен печат

Помпео: САД и ЕУ водат сложени разговори за повторно воспоставување на взаемните патувања

Слободен печат

Осум новозаболени од Ковид-19 во Куманово

Слободен печат

Белгија забрани да се патува во нашата држава поради коронавирусот

Слободен печат

Косово реагира за задолжителните тестови за косовските граѓани при влез во Македонија

МИА Агенција

Димитров: Со ВМРО-ДПМНЕ, нема да има пристапни преговори со Европската Унија (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Велес втор ден нема регистрирано заразен со Ковид-19, еден оздравен

Слободен печат

Мисајловски: Плата од 36.000 денари за наставниците од основното и средното образование (ВИДЕО)

Слободен печат

Најавено продолжување на протестите низ Србија

Слободен печат

Без струја утре повеќе делови на Скопје

Слободен печат

Уште еден заразен со Ковид-19 во Крива Паланка

Слободен печат

Шекеринска од Охрид: Зборот е збор, немаме време за губење, одиме напред! (ВИДЕО)

Слободен печат