Како пандемијата на коронавирусот ги смени нашите потрошувачки навики?

Животите на милиони луѓе ширум светот денес се многу поинакви од порано. Пандемијата на коронавирусот го преврте нашиот свет наопаку, а тоа многу влијаеше и на потрочувачките навики.

Ова се интересни статистички показатели за промената на потрошувачките навики во Соединетите Американски Држави, кои не се разликуваат многу од оние во останатие делови од светот.

Една третина Американци трошат пари поради стрес

Не чуди што многумина чувствуваат стрес за време на пандемијата, но зачудуваат различните стратегии на соочување со стресот. За некои тоа значи трошење пари.

Истражувањето на американската организација „Кредит карма“ покажало дека 35% од испитаниците импулсивно трошат пари за да се изборат со стресот поради коронавирусот. Меѓу нив 45% барем еднаш неделно беспотребно купуваат нешто, а 17% од нив импулсивно купуваат секој ден.

Прочитајте и...  Славеничкото издание на Меланија: Првата дама на Америка во бел фустан со детаљ кој ефектно ја обликува половината! (ФОТО)
Profimedia

Непотребни трошоци на забава и алкохол

Иако веројатно трошите помалку пари на излегување во кафулиња, одење во кино или во театар, постои шанса дека вашата потрошувачка се зголемила на други извори на забава, пишува Хафингтон пост.

Американците непотребно трошат најмногу пари на забава (29%) и на алкохол (23%), покажало истражувањето.

Онлајн купувањето за 60% поголемо отколку минатата година

Американците преку интернет најмногу купуваат храна, предмети за домаќинство, козметички производи и производи за нега на домашните миленичиња и на бебињата.

Купување средства за дезинфекција на раце

Производот чија продажба драстично порасна овие неколку месеци дефинитивно е средството за дезинфекција на рацете.

Податоците од истражувањето на компанијата „Нилесен“ покажуваат дека продажбата на средства за дезинфекција пораснала дури 420 проценти.

Прочитајте и...  Израел усвои вонреден закон за борба против новиот бран на коронавирусот

Повеќе се купува смрзната храна

Во Америка смрзната храна се купува 47 % повеќе во однос на минатата година.

Избегнување на користењето на јавниот превоз

Пандемијата на коронавирусот ги измени ставовите на луѓето за користење на јавниот превоз, покажало истражување на ИБМ. Повеќе од 20% од испитаниците од Америка, кои редовно се возеле со автобуси, подземна железница или со возови, рекле дека веќе нема да ги користат тие превозни средства. Дури 24% од испитаниците рекле дека веќе нема да користат такси.

Бесконтактно плаќање

Многу продавачи и купувачи се загрижени поради физичкото користење на парите и неговото влијание на ширењето на коронавирусот. Затоа потрошувачите се вртат кон технологијата и кон бесконтактното плаќање.

Прочитајте и...  Пејачката Аделина Тахири позираше во базен и покажа со какво „оружје“ располага! (ФОТО)
Profimedia

Прочитај повеќе

Најмалиот син на Лепа Брена вози „ѕвер“ од 500.000 евра! (ФОТО)

Васко Спасоски

Јанушев: Ветинг за политичарите и судиите – Ние Груевски ниту сме го избркале, ниту планираме да враќаме некого (ВИДЕО)

Слободен печат

Како изгледа патувањето со авион во услови на пандемија на ковид-19?

Слободен печат

Ексклузивен концерт на Амира Медуњанин во Античкиот театар во Охрид

Слободен печат

Ќе останете запрепастени кога ќе видите колку пари зема „Карпата“ за една објава на Инстаграм! (ФОТО)

Васко Спасоски

Заев: Забегуваат политичарите после два мандати, долгото седење во власта направи богови од ДУИ (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

СЗО: Коронавирусот мутирал откако почнал да се шири низ светот

Слободен печат

Андоновиќ: Хрватската опозиција најголем губитник на изборите (ВИДЕО)

Слободен печат

Дуа Липа со момчето „избега“ на Карибите, погледнете како си поминуваат! (ФОТО)

Васко Спасоски

Фокс њуз „по грешка“ го отстранила Трамп од фотографија со Епстајн и Максвел (ВИДЕО)

Слободен печат

Дневен хороскоп за 7 јуни: Можеби ќе се чудите колку добро ви оди во љубовта

Слободен печат

„Ништо не разбирате вие, г-дине Мицкоски!“

Сашо Орданоски