Како да направите чоколаден сјај за усни

Природната козметика има многу предности, дава сигурност и квалитет на готовите производи. Да направите сјај за усни со свои раце- е вистинска идеја.

Започнете го процесот на производство и за 20 минути се ќе биде готово!

Состојки потребни за подготовка на сјајот:

-1 супена лажица вазелин,

-20-30гр. горчлива црна чоколада,

-половина кафена лажичка цимет,

-половина кафена лажичка рицинусово масло (може да се замени со бадемово, кокосово, невеново).

Подготовка:

Изрендајте го чоколадото, стопете го на пареа (или микробранова печка).

Во стопеното чоколадо додадете вазелин. Добро промешајте ја смесата. Сипете цимет и масло во истата. Повторно добро измешајте. Тргнете го од шпорет и својот иден чоколаден сјај сипете го во соодветно кутивче. Ставете го во фрижидер да се излади.

Не треба да се грижите, ако сјајот е многу течен, набрзо ќе се стегне во фрижидерот.

Прочитајте и...  Кејт Мидлтон ужива статус на миленичка во кралското семејство - Но, на еден член сепак подрага му е Меган!

Нежно се нанесува на усните и им дава влажен сјај, поради рицинусовото масло во својот состав.

Навистина е-вкусна убавина!

Сјајот треба да се чува во фрижидер, бидејќи природната козметика брзо се расипува. Но, не значи дека не смеете да го носите со себе, само враќајте го кутивчето секоја ноќ во фрижидер.

Прочитај повеќе

Ели Гулдинг се враќа на сцената: Отворено за психичкото здравје и вознемиреноста

Слободен печат

2000 милиграми витамин Ц дневно за заболените од ковид-19

Слободен печат

Телохранителот на Џони Деп откри како глумецот го исекол прстот

Слободен печат

Четири показатели дека имате вишок отрови во организмот

Слободен печат

Дневен хороскоп за 15 јули: Сензуалност ќе биде она што ќе ви го одбележи денов

Слободен печат

Виц на денот: Професори

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Телото ги разоткрива: 12 чудни симптоми поврзани со високо ниво на стрес

Слободен печат

Антониа Гиговска порасна: Погледнете какви фотки сподели на Инстаграм! (ФОТО)

Слободен печат

Среќните парови ги имаат овие 10 навики: Ако се пронајдете во барем 3, вие сте на вистинскиот пат!

Слободен печат

Иако неговиот лик почина во првиот дел, Расел Кроу се надева дека ќе заигра во продолжението на „Гладијатор“

Слободен печат

Италијанскиот милионер и манекенка на магичен начин открија дека чекаат девојче! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

„Deep Purple“ објавија нова песна: Слушнете ја „Nothing at All” (ВИДЕО)

Слободен печат