Јужна Кореја прави сателит за следење на активностите на Северна Кореја

Другите клучни истражувачки иницијативи опфаќаат подморници без екипаж, технологија на невидливи беспилотни летала, како и терапија за Ковид-19.

Јужна Кореја работи на сателит со исклучително мала големина за подобро да ги следи воените активности на Северна Кореја.

Малите сателити со технологија на синтетички радари би требало да овозможат Сеул да ги следи активностите на Пјонгјанг во речиси реално време, соопшти јужнокорејската Агенција за развој на одбраната.

Со истовремена употреба на 32 единици од таквите сателити јужнокорејската армија ќе може да следи што се случува во Северна Кореја секои 30 минити 24 часа.

Истражувањето е покренато во декември минатата година и сега е во прелиминарна фаза, а се очекува да биде завршено во 2023 година.

Другите клучни истражувачки иницијативи опфаќаат подморници без екипаж, технологија на невидливи беспилотни летала, како и терапија за Ковид-19.

Прочитајте и...  Георгиевска: И во време на пандемија се реализираат странски инвестиции, градиме нова, развојна економија

Според јужнокорејската армија, подморниците без екипаж ќе можат да собираат информации во близина на морската граница помеѓу двете Кореи, без да ги изложиуваат на ризик морнарите.

Прочитај повеќе

Конференција за туризмот како предизвик на новото време

Слободен печат

Почнува бербата на јаболката во Преспанско

Слободен печат

„Прв до врв” по осми пат на Водно

Слободен печат

Грчката полиција во Солун заплени 500 илјади таблети екстази

Слободен печат

Земјотрес ја стресе Грција, почувствуван и во државава

Слободен печат

Трамп ја именува Ејми Кони Барет за нов судија во Врховниот суд на САД

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Африка над 1.44 милиони заразени со Ковид-19

Слободен печат

Посебен сообраќаен режим во Скопје поради трката „Прв до врв”

Слободен печат

Референдум во Швајцарија за слободното движење со ЕУ

Слободен печат

Денеска одлука за четвртиот пакет економски мерки тежок 350 милиони евра

Слободен печат

Стабилизирана бројката на новозаразените на околу 10 отсто од тестираните, засега нема потреба од нови мерки

Слободен печат

Облачно време со сончеви периоди

Слободен печат