Јовановиќ: Богатите поставуваат свои луѓе во институциите и преку нив ја контролираат економијата, потребен е прогресивен данок и поместување на парадигмата (ВИДЕО)

Светската пандемија нанесе силен удар по економиите и моделите врз кои се темелат. Последиците се веројатно пострашни од „големата депресија“ .

Гостин во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ беше Проф. д-р Бранимир Јовановиќ кој анализираше за првичните податоци за тоа како се движи релацијата богати – сиромашни – пандемија.

-Мојата теза е дека оваа економска криза не е толку страшна на агрегатно ниво. Ако гледате колку ќе падне БДП кај нас, најстрашната проценка 4,5 % кој не враќа на крајот од 2018 година кога всушност и не се живееше толку лошо. Поголем проблем е што ефектите ќе бидат асиметрични, односно нема да ги опфати сите исто, вели Јовановиќ и додава дека ова е една критика до вкупната економска мисла во изминативе 40-50 години затоа што се фокусираше на просекот. Оваа криза ќе падне несразмерно врз грбот на поранливите. Оваа криза ги покажува сите слабости на постојниот економски ситем. Нео-либералниот модел на економија, гледаме особено во САД, различни групи на луѓе се различно погодени. Од почетокот на кризата во САД 39 милиони луѓе останаа без работа. Се очекува таму стапката на вработеност да биде поголема од кај нас – над 20%. Тоа покажува дека системот е трул. И кај нас е видливо – големите фирми и банките си исплаќаат дивиденди, а некои кубурат за плати, вели Јовановиќ.

Прочитајте и...  Белата куќа ја прозва Антифа и апелираше да се почитува редот и законот во земјата

Државата може да интервенира, со тоа што ќе важат високи даноци за побогатите, земање на тие пари од страна на државата и инвестирање во економијата.

-Во природата на капитализам е да го концентрира богатството кај мал број на луѓе. Но тоа не значи дека мора да биде така. Со државна интервенција тоа може да се смени. Во најголем дел од 20 век тоа не било така. Во периодот од втората светска војан до 80-тите години имаме период кога имаме висок економски раст во светот и голема улога на државата во економијата, вели Јовановиќ и додава дека највисоката даночна стапка во САД во периодот од втората светска до 80-тите изнесува дури 90%. Значи најбогатите луѓе плаќале и 90%‚ данок.

Прочитајте и...  По девет седмици, олабавување на мерките и во Москва

Обидот за баланс значи седење на две столици и тоа се знае како се завршува – или седите на столиците кај бизнисмените или паѓате доле.

-Кај нас најплатените директори во државата (250 луѓе) имаат плата над 10.000 евра. Тие плаќаат придонеси за социјално осигурување од само 9% за разлика од сите нас други кои што плаќаме 28%. Тие плаќаат многу пониски даноци од останатите во државата. Раликата помеѓу нео-либерализмот декларативно се залага за слободни пазари немешање на државата во економијата , но всушност тој се сведува боогатите луѓе да ја заробат државата. Тоа го има секаде во светот. Богатите и моќните поставуаат свои луѓе на клучни луѓе во институциите на државата и преку нив ја контролираат економијата и вистинското прашање е како тоа да се смени, вели Јовановиќ и додава дека кај нас е грешката што се мисли дека може да има некаков баланс. Тоа е грешката кај нашите социјал-демократи.

Прочитајте и...  Братот на Џорџ Флојд повика на мирни протести: Јас не дојдов овде да дивеам (ВИДЕО)

Неопходно е воведување прогресивен данок.

-Потребен е прогресивен данок и поместување на парадигмата. Од рамен кон прогресивен данок. Тие 250 луѓе ако се направи да плаќаат исти придонеси како што плаќаме ние државата ќе собере 10 милиони годишно, вели Јовановиќ и додава дека најпрофитабилните 200 компании во Македонија прават чисти добивки од 1.000.000.000 евра и ако им се воведе прогресивен данок државата би собрала над 100.000.000 евра годишно кои би можеле да се искористат во инвестиции во здравство, образвование, социјална заштита….

Погледнете го целото гостување на Проф. Јовановиќ:

 

Прочитај повеќе

Над половина милион невработени во Австрија

Слободен печат

На работничките во Штип не смее да им се намали платата додека седат дома

Мицкоски: Откако успешно ќе заврши пандемијата може да се зборува за поконкретни датуми и чекори за избори

Слободен печат

ЕУ во 2019 година била најголем увозник на оружје во светот

Слободен печат

Комисијата за заразни болести се уште проценува дали треба да укине забраната за јавниот превоз во тетовскиот регион, тврди Османи

Слободен печат

Метеж пред центарот за социјални работи во Куманово – интервенира полицијата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шилегов: Се работи на сите сценарија за можен карантин во Скопје

Слободен печат

Тонино Пицула ќе биде известувачот на ЕП за односите со САД

Слободен печат

Респираторите донирани од Кралството Норвешка пристигнаа во државата

Слободен печат

Марибор: Сите ученици од едно одделение во карантин, ученик позитивен на Ковид-19

Слободен печат

Османи: Личната свест е најгoлема мерка и заштита

МИА Агенција

Турканици пред кумановскиот центар за социјални работи, граѓаните бараат информации за платежни картички

Слободен печат