2 C
Скопје

Јогуртот е подобар за кожата од многу скапи креми: Рецепти за третмани и домашна нега

Не е секогаш правило дека само скапата козметика гарантира мазна и сјајна кожа на лицето. Честопати, намирниците од кујната можат лесно и многу ефикасно да се користат во негата на убавината, а меѓу нив е и јогуртот.

Јогуртот не само што е вкусен и здрав, особено за подобрување на дигестивниот систем, туку може да ја смири сувата и иритирана кожа со своите хранливи материи.

Јогурт како маска за лице

Можете да го користите и за лице и за тело. Во секој случај, јогуртот го чисти тенот и ја смирува иритираната или оштетена кожа. Едноставно нанесете јогурт, обилно на кожата и оставете го да се исуши. Ова ќе го регулира производството на себум и ќе го апсорбира вишокот, а исто така ќе спречите зголемени пори и црни точки. Може да направите и маска против оштетена кожа во комбинација со мед.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Обожавателите дури сега забележаа: Во една од епизодите на „Пријатели“ се појавува некој посебен

За лицето, едноставно измешајте три лажици јогурт и лажичка мед, нанесете и оставете да делува 10 минути. Ако сакате маска против сува кожа, можете да измешате лажица јогурт и лажица зрело авокадо и да го држите на лицето 10 минути.

Пилинг со јогурт

Ако барате лесна алтернатива за груб пилинг со абразивни честички, можете повторно да користите јогурт. Млечна киселина од јогурт нежно ги отстранува мртвите клетки на кожата. Покрај тоа, тој апсорбира вишок на себум. За пилинг од јогурт навистина не ви треба многу. Само нанесете малку јогурт, оставете го да се исуши целосно и потоа нежно отстранете го со влажна крпа.

Доколку сакате малку посилен пилинг, можете да измешате три лажици јогурт, лажичка мед, две лажици бадемови трици и нежно масирајте ја кожата. Потоа само исплакнете, а кожата ќе остане чиста, мека и негувана.

Прочитајте и...  12 Браќа и сестри соборија Гинисов рекорд, заедно имаат 1042 години

 

 

 

 

Поврзани вести

Гулаб во Австралија ќе настрадал поради лажна ‘лична карта’

Слободен печат

Нема поточен хороскоп од тибетскиот: 5 хороскопски знаци кои ќе имаат многу среќа во 2021 година!

Слободен печат

Ен Хатавеј: Злобните коментари од луѓето ми помогнаа во животот

Слободен печат

ВИДЕО | Обожавателите дури сега забележаа: Во една од епизодите на „Пријатели“ се појавува некој посебен

Слободен печат

ВИДЕО | Домашен трик кој ќе ви го промени животот: Од истуткана облека до совршено испеглани парчиња без да ја допрете пеглата!

Слободен печат

Тања Кармзова Костиглиола, нашинка во Франција: И тука побарувачката за вакцини е огромна, а ресурсите се ограничени

Јасмина Кантарџиева Димков

Остави Коментар