Јамал вечерва сруши рекорд на Пеле

Фото: EPA-EFE/MOHAMED MESSARA

Фудбалерот на шпанската репрезентација Ламин Јамал продолжува да руши рекорди, а вечерва пред него ќе падне и рекордот на легендарниот Бразилец, Пеле.

Јамал со 16 години и 362 дена стана најмладиот фудбалер на сите времиња што ќе настапил во едно полуфинале на Светско првенство.

Пред Јамал овој рекорд Пеле го држеше со 17 години и 244 дена, а го постави во 1958 година. Интересно е што и Пеле како и Јамал вечерва рекордот го постави против Франција.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот