Израелските сили собориле дрон што доаѓал од Јордан

Фото:: Архива

Според израелската армија, дронот се движел кон областа Бет Шин, на северот на Израел, пренесува „Тајмс оф Израел”.

Израелските трупи рано утринава соборија дрон што се приближувал кон северен Израел од правец на Јордан, јавија израелските одбранбени сили.

Според израелската армија, дронот се движел кон областа Бет Шин, на северот на Израел, пренесува „Тајмс оф Израел”.

„Беспилотното летало го следеа единиците за противвоздушна одбрана. Остатоци од дронот беа собрани од безбедносните сили”, соопшти израелската армија.

Иако беспилотното летало се приближило до израелската граница од правецот на Јордан, не е целосно јасно дали потекнува оттаму.

Видео на денот