Изненадување: Пирло ќе биде новиот тренер на Јувентус

По експресниот отказ на Маурицио Сари, Јувентус уште побрзо реагираше во пронаоѓањето на негова замена.

Италијанските медиуми масовно пренесуваат дека челниците на Јувентус изненадија со својот избор за наследник на Сари, нов тренер на „старата дама“ ќе биде Андреа Пирло.

Се уште се чека официјална потврда на оваа вест, но медиумите на Апенинскиот полуостров сметаат дека изборот е донесен и се чека моментот кога претседателот Андреа Ањели ќе ја потврди оваа вест.


Поранешниот италијански репрезентативец пред неколку дена беше назначен за тренер на вториот тим на Јувентус кој се натпреварува во Серија Ц. Идејата на челниците беше Пирло да стекнува искуство и потоа да седне на клупата на првиот тим, но по елиминацијата од Олимпик Лион во ЛШ, експресно му се укажа шанса,

Прочитајте и...  ВИДЕО: Од што заболуваат американските дипломати во Русија и Куба? Сè започнува со губење на слухот

Пирло како фудбалер на Милан два пати триумфира во Лигата на шампионите, а во Јувентус играше од 2011 до 2015 година и во тој период секоја година триумфира во Серија А. Потоа се пресели во МЛС лигата во САД каде играше за Њујорк сити до 2018 година по што се пензионира.
Со италијанската репрезентација триумфираше на Светскотското првенство 2006 година во Германија, а во 2012 година играше во финалето на ЕП.

Поврзани вести

Јовановски: Доколку бидеме во прав состав, нашите шанси во Тбилиси ќе бидат и поголеми!

Фидан Коминовски

„Мистер“, ти благодариме: Марчело Липи ја заврши тренерската кариера!

Слободен печат

Македонија на 7 декември ќе ги дознае ривалите во квалификациите за СП

Слободен печат

ВИДЕО: Кога Теодосиќ сака да асистира, а постигне кош!

Слободен печат

Фати доживеа брутално понижување, Барселона покрена тужба!

Слободен печат

Инфантино не е во „војна“ со УЕФА, но сака мечеви како Баерн-Бока јуниорс!

Слободен печат

Остави Коментар