24.8 C
Скопје

Итно ќе се вакцинираат пациентите на дијализа и тие што имале трансплантација

Пациенти на дијализа и оние кои имале трансплантација, ќе бидат приоритетни за вакцинација и планот за нивното приоритетизирање ќе се направи до крајот на неделава, најави министерот за здравство Венко Филипче, одговарајќи на прашањето на Слободен печат како се оправдува логиката владини советници кои се млади и со прележан ковид да бидат вакцинирани пред хронично болните.

– Се прават списоци врвно и приоритетно да се вакцинираат трансплантираните и пациентите на дијализа и верувам дека тоа ќе се заврши до викендот. Сите останати вработени во институциите се според планот за критична инфраструктура. Многу поголем број на вакцини има за постарите и хронично болни а еден помал дел за институциите, рече Филипче.

За другите хронично болни, приоритет нема да има според нивната дијагноза, туку ќе се чека да им дојде редот според возраста.

Засега нема да има ниту отворени вакцинални пунктови, каде граѓаните ќе може да одат да се вакцинираат без термин, како што тоа го прави Србија. Владата не планира ниту мотивација на граѓаните со парични средства, ваучери како што тоа го прави Србија деновиве, со цел да привлече што поголем број граѓани да се имунизираат.

Поврзани вести

Лукаревска: Наша единствена алтернатива е ЕУ

Слободен печат

Пукотница во Старата скопска чаршија

Слободен печат

Филипче од Штип: Покажавме дека за нас зборот е збор, го имаме најдоброто за секоја општина

Слободен печат

Ексцентричен тајкун, креатор на најпознатата антивирусна програма, пронајден мртов неколку часа по одлуката за екстрадиција

Слободен печат

Заев тврди дека не разговарал со Ахмети за промена на знамето, грбот и химната

Слободен печат

Заев за новите проекти: Се воведува еколошка такса, ќе се инвестира во обновливи извори

Слободен печат

Остави Коментар