15 C
Скопје

Историски самит: Бајден и Путин сепак може да одржат состанок во трета држава

Претседателот на САД, Џо Бајден во телефонски разговор со рускиот колега Владимир Путин предложил да одржат состанок во трета држава, соопштија од Белата куќа.

-Претседателот Бајден ја потврди својата цел: Изградба на стабилни и предвидливи односи со Русија кои се соодветни со интересите на САД и предложи одржување на состанок-самит во трета држава во наредните месец дена заради разговор за цел спектар на прашања со кои се соочуваат САД и Русија, се наведува во соопштението.

Два американски воени бродови треба да пристигнат на Црното Море оваа недела, што претставува знак на поддршката што администрацијата на претседателот Бајден и ја дава на Украина. Се повеќе се стравува дека рускиот претседател Владимир Путин размислува за напад врз соседот Украина. Москва започна со распоредување на руски воени сили, тенкови и ракети долж границата со Украина.

ВИДЕО | Андоновиќ: На раб на конфликт – Русите распоредија воени сили, САД испратија два воени брода

Извор: Блиц.рс

Поврзани вести

Демократите победија на изборите во Херцег Нови, партијата на Ѓукановиќ доби само 6 места

Слободен печат

ВИДЕО | Необично грабнување во Татарстан: Украле авион, се урнаа неколку минути по полетувањето и загинаа

Слободен печат

ВИДЕО: Шпанците излегоа на улиците за да го прослават укинувањето на карантинот – шест месеци беа заклучени

Слободен печат

Медиумски фонд, со пари од медицинскиот канабис!

Љубиша Николовски

ВИДЕО: Непоканет гостин му ја украде славата на министерот додека даваше изјава

Слободен печат

Индија мака мачи со пандемијата, регрутира поранешен воен медицински персонал

Слободен печат

Остави Коментар