Ирански хакери се обиделе да влезат во личната е-пошта на персоналот на СЗО

Портпаролот на СЗО рече дека организацијата не верува оти обидот бил успешен.

Хакери најверојатно блиски на иранската Влада се обиделе да влезат во личната е-пошта на персоналот на Светската здравствена организација (СЗО) среде пандемијата на новиот коронавирус, изјавија за западни медиуми извори запознаени со тој случај.

Нападите се пример за тоа како СЗО и другите глобални организации станаа мета на дигитални напади бидејќи хакерите бараат информации за пандемијата.  До крајот на март, дигиталните напади против здравствената агенција на ОН двојно повеќе се зголемиле во споредба со почетокот на кризата со коронавирусот.

– Видовме напади кои изгледаат дека се од хакери поддржани од иранската Влада, насочени кон меѓународните здравствени организации генерално преку „фишинг”, рече еден извор, кој работи за технолошка компанија што ја следи криминалната активност во интернет сообраќајот за нападите врз СЗО.

Прочитајте и...  Поднесена кривична пријава против разрешениот реис Сулејман Реџепи

Портпаролот на СЗО рече дека организацијата не верува оти обидот бил успешен.

Иран негираше дека е вмешан.

Прочитај повеќе

ОТА ги отфрла како невистинити тврдењата на министерот Чулев

Слободен печат

Од ова коцкање со изборите – полошо здравје!

Слободен печат

Чулев: Доколку имаат сомнеж дека полицијата не постапувала соодветно, нека бараат одговорност од Директорот на БЈБ

Слободен печат

Таткото на Моника пријавил дека бил нападнат од својата ќерка, таа вели дека сам се удирал во ѕид

Слободен печат

Анкета: Германците ги менуваат своите навики – помалку месо, повеќе готвење дома

Слободен печат

НБ: Позначајни движења кај останатите финансиски институции во првиот квартал на 2020 година

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Трамп: Националната гарда пристигна во Минеаполис, подготвени се

Слободен печат

Зибери: На погребот имало 200 души, семејството на покојникот со Ковид 19 не сака да се тестира

МИОА: Граѓаните да ја инсталираат апликацијата СтопКорона, да се заштитиме себе и нашите најблиски!

Слободен печат

Државниот завод за статистика одбележува 75 години

Слободен печат

Во соработка со УНИЦЕФ набавени нови респиратори за јавното здравство

Слободен печат

Нетанјаху: Кон Израел ќе припоиме третина од Западниот Брег

Слободен печат