Ирак: Верски лидер повика на големи демонстрации против присуството на САД во земјата

Садр во пораката на Твитер повикува на „ирачки револт“ и „мирни демонстрации на милиони луѓе против присуството на Американците“. Но, тој не го објави датумот на собирот.

Ирачкиот шиитски лидер Моктада Садр денеска повика на големи демонстрации поради американското присуство во Ирак.

– Ирачкото небо и неговиот суверенитет го кршат окупациски сили, напиша Садр на Твитер алудирајќи на неодамнешното убиство со дрон на иранскиот генерал Касим Сулејмани и на вториот човек на ирачките сили Хашад ал Шаби, Абу Махди ал Мохандис во Багдад.

Садр во пораката на Твитер повикува на „ирачки револт“ и „мирни демонстрации на милиони луѓе против присуството на Американците“. Но, тој не го објави датумот на собирот.

Неговиот повик е упатен во време кога во Ирак се одржуваат демонстрации, што почнаа во октомври против ирачките власти, обвинувајќи ги дека се неспособни и корумпирани и против растечкото влијание на Иран.

Прочитајте и...  Потресен говор на мајката на шестгодишната ќерка на Џорџ Флојд: Тој никогаш нема да ја види како расте (ВИДЕО)

По убиството на Сулејмани и Мохандис демонстрантите исто така ги осудуваат САД дека ќе го одведат Ирак во хаос.

Ирачкиот Парламент на 5 јануари побара американските трупи да го напуштат Ирак, а проиранските фракции ги нарекоа американските војници окупациски сили.

Демонстрантите исто така да се анулира влијанието на Техеран, кој на убиството на генерал Сулејмани одговори со ракетен напад врз две бази во Ирак, каде се стационирани американски војници.

Додека владејачката гарнитура во Ирак се уште не именувала наследник на премиерот во оставка Адел Абдел Махди и неговата влада.

Во антивладините протести загинаа 460 луѓе, речиси сите демонстранти, а над 25.000 се повредени.

Прочитај повеќе

Две лица вработени во детска градинка во Пробиштип позитивни на коронавирусот

Слободен печат

Трамп: Јас сум најдобар за црнечкото население од Линколн

Слободен печат

ИАТА: Пораст на патничкиот авиосообраќај во мај од 30 отсто

Слободен печат

Кастанер ветува казна за „секоја грешка” или расистички збор во француската полиција

МИА Агенција

Јанева пред ревизорите се соблекла по долна облека, дадена и е инекција за смирување

Слободен печат

Османи: Владата на Хоти не ја претставува волјата на граѓаните на Косово

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Слободен печат на Инфективна клиника: Коронавирусот постои и никој не е имун на него (ФОТО+ВИДЕО)

Мими Шушлеска Петкова

Општина Карпош: Граѓаните да бидат спокојни, завршено е времето кога ДУП – овите се носеа на сила

Слободен печат

Белгија од понеделник ги отвора границите и угостителските објекти

МИА Агенција

Комисијата за заразни болести влезе во вртлогот на партиското препукување меѓу власта и опозицијата

Во Куманово 12 новозаразени со ковид-19, од кои 10 се од Липково

Слободен печат

Турција: Уапсени 29 активисти кои го осудиле насилството во САД

Слободен печат