Ирак: Верски лидер повика на големи демонстрации против присуството на САД во земјата - Слободен печат

Ирак: Верски лидер повика на големи демонстрации против присуството на САД во земјата

Садр во пораката на Твитер повикува на „ирачки револт“ и „мирни демонстрации на милиони луѓе против присуството на Американците“. Но, тој не го објави датумот на собирот.

Ирачкиот шиитски лидер Моктада Садр денеска повика на големи демонстрации поради американското присуство во Ирак.

– Ирачкото небо и неговиот суверенитет го кршат окупациски сили, напиша Садр на Твитер алудирајќи на неодамнешното убиство со дрон на иранскиот генерал Касим Сулејмани и на вториот човек на ирачките сили Хашад ал Шаби, Абу Махди ал Мохандис во Багдад.

Садр во пораката на Твитер повикува на „ирачки револт“ и „мирни демонстрации на милиони луѓе против присуството на Американците“. Но, тој не го објави датумот на собирот.

Неговиот повик е упатен во време кога во Ирак се одржуваат демонстрации, што почнаа во октомври против ирачките власти, обвинувајќи ги дека се неспособни и корумпирани и против растечкото влијание на Иран.

По убиството на Сулејмани и Мохандис демонстрантите исто така ги осудуваат САД дека ќе го одведат Ирак во хаос.

Ирачкиот Парламент на 5 јануари побара американските трупи да го напуштат Ирак, а проиранските фракции ги нарекоа американските војници окупациски сили.

Демонстрантите исто така да се анулира влијанието на Техеран, кој на убиството на генерал Сулејмани одговори со ракетен напад врз две бази во Ирак, каде се стационирани американски војници.

Додека владејачката гарнитура во Ирак се уште не именувала наследник на премиерот во оставка Адел Абдел Махди и неговата влада.

Во антивладините протести загинаа 460 луѓе, речиси сите демонстранти, а над 25.000 се повредени.

Прочитај повеќе

Традицијата на Абориџините е спасот за Австралија

Слободен печат

Каде е Путин? (ВИДЕО)

Слободен печат

Мадуро: Трамп има одвратни советници за Венецуела

Слободен печат

Шведската амбасада во Сараево го посочи Скопје како пример за превенирање на аерозагадувањето

Слободен печат

Членови на нарко картел преку тунел избегаа од затвор

Слободен печат

Гутереш повика да се реагира неодложно и одлучно за Либија

Слободен печат

Остави Коментар

3 − 2 =

Прочитај повеќе

Ердоган: Договорот помеѓу Турција и Либија ја полуде Грција

Слободен печат

Во Србија никогаш немало помалку жители од денес

Слободен печат

Светските лидери постигнаа договор за финалниот документ со кој ќе се реши кризата во Либија

Слободен печат

Светските лидери утре на економскиот форум во Давос

Слободен печат

Дел од Драчево и Ѓорче Петров утре ќе останат без струја

Слободен печат

Милановиќ сака да ја повлече армијата од Авганистан: Постојат добри аргументи против ова

Слободен печат