ИНТЕРВЈУ СО ВЕНКО ФИЛИПЧЕ: Спремна ли е Македонија да се справи со Корона, вирусот тропа на македонските порти (ВИДЕО)

Корона вирусот дојде во Европа. Спремна ли е Македонија да се носи со медицинскиот предизвик којшто го претставува Корона вирусот во смисла на здравствениот предизвик, медицинскиот предизвик со вирусот. СЗО за време на викендов излезе со соопштение дека останува уште еден мал прозорец за да може да се интервенира ова да не стане глобална пандемија, но вирусот продолжува да се шири особено во Јужна Кореја, сега и во Италија, каде што неколку градови се затворени, така што се чини дека е повеќе прашање на време е кога ќе се прошири и пошироко во Европа отколку дали ќе се прошири.

Што е следната фаза доколку во Македонија се покаже и прв позитивен случај на вирусот, на оваа тема говори министерот за здравство Венко Филипче.

Прочитајте и...  Мартиновски: Во најтешките услови се создавани значајни дела, изолацијата не е нешто непознато за уметниците

-Во овој момент се презема се она што треба да се преземе во однос на превенција и рано пронаоѓање на евентуално патници кои што доаѓаат, кои што биле во контакт со заразени лица, било да тоа биле наши патници, државјани или странци кои што биле во Кина или во некое друго место, еве во Европоа, со оглед на овие последни случаи во северна Италија, смртни случаи за жал од Корона вирусот и кои што доаѓаат во нашата земја.

Ние во континуитет во изминативе недели веќе после првиот аларм од СЗО, целосно го организиравме системот да работи на превенција односно на рано откривање токму на тие патници. Имаме контакт со апсолутно сите авиокомпании кои што не известуваат доколу има патници од Кина. Понатаму со Кинеската амбасада, лично амбасадорот не известува за сите патници кои што доаѓаат од таму, така беше во текот на изминатава недела кога дојдоа двајца најавени инжињери од компанијата „Сино Хидро“ кои што тука работат.

Прочитајте и...  Најстроги казни за оние кои нема да ја почитуваат забраната за движење во Словенија

Имаме уште некоја група која доаѓа во текот на следната недела која исто така сме спремни да ја дочекаме.

Кина презеде сериозни мерки за заштита, секој пшатник кој што излегува од еден поширок регион на регионот Хубеи, практично е во карантин 14 дена пред да ја напушти земјата, така беше и со овие два случаи. Дополнително на тоа се организираше здравствен надзор за уште две недели, непосредно после доаѓањето во нашата земја, но во меѓувреме ние направивме тест при самиот влез и тие беа негативни на Корона вирусот.

Сакам да кажам дека ги преземаме сите мерки на внимателност. Пристапуваме со највисоко ниво на сериозност кон ова прашање, посебно имајќи предвид дека нови информации за вирусот излегуваат практично цело време.

Прочитајте и...  Долгогодишна затворска казна за монструмите од видеото!

Би укажал на неколку работи. Прво бројот на заболоени во Кина почнува да се намалува, што е еден добар знак, што секако не е гаранција дека бројот на заболени што ќе се откриваат ширум Европа заради контактите меѓу патниците, отворените линии на комуникација исто така ќе се намалува. Спремни сме доколку добиеме информации и за нови заболени во Европа.

Прочитај повеќе

Светска банка помага за надминување на последиците од пандемијата

Слободен печат

И покрај коронавирусот расте бројот на резервации на крузерите за крстарење во 2021 година

Слободен печат

Над 6,6 милиони Американци во една недела останаа без работа – коронавирусот удри врз економијата

Слободен печат

Заев: Очекувам банките да ги намалат каматите на кредитите

Слободен печат

Во светот веќе има над еден милион заболени од коронавирусот

Слободен печат

Уапсени пет белграѓани, измамиле Европејци за над 60 милиони евра

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се затвори фабрика во Прилеп: Вработен бил во контакт со лице позитивно на коронавирус

Слободен печат

Намален бројот на примени пациенти на интензивна нега во Франција, за 24 часа 471 смртни случаи

Слободен печат

Ангеловска: Буџетот е крвотокот на државата кој го овозможува нејзиното функционирање

Слободен печат

Најнови податоци за состојбата со Ковид-19 во светот до 20 часот

МИА Агенција

Србија: Од сабота во 13 часот до понеделник во 05 забрана за движење во цела Србија

МИА Агенција

Заев: Подобро се справуваме од многу други поразвиени земји

Слободен печат