7 C
Скопје

Илон Маск продолжува со градбата на новите погони во Тексас

 Спејс-Икс гради нова фабрика во Тексас за своите сателити „Старлинк”, соопшти компанијата, што потврдува дека нејзиниот сопственик, милијардерот Илон Маск продолжува да вложува во оваа американска сојузна држава.

Маск, кој раководи и со неколку други „футуристички” компании – „Тесла”, „Неуралинк” и „Боринг ко.”, во декември се пресели од Калифорнија во Тексас, за да им се посвети на новите погони, наменети, меѓу другото, и за производство на електрични автомобили.

Маск вчера на Твитер објави дека „го создава градот Старбејз, Тексас”, без дополнително објаснување. „Сарлинк”, инаку, планира мрежа од десетици илјади сателити во ниската орбита на Земјата, за да се обезбеди побрз интернет насекаде низ светот.

Извршниот директор на „Тесла” претходно изјави дека „Старлинк”, засега со седиште во Редмонд, Вашингтон, САД, ќе биде клучен извор на финансирање за пошироките планови, како што е развој на ракета „Старшип”, за лет до Месечината и на крајот – обид за испраќање луѓе на Марс

Прочитајте и...  ВИДЕО | Професор Дујовски: МВР да ја провери работата на целиот оддел – проверка не само на пасошите, туку и кај личните карти и државјанствата

Поврзани вести

Фаучи: Сите вакцини против ковид-19 одобрени во САД се безбедни

Слободен печат

Искра Михајловска: Архитектите се должни да помогнат да се избегнат итарпејовските манипулации при градењето и заштитата на објектите

Александра Бубевска

Индија со рекорден број на новозаразени, Мумбај се подготвува за целосно затворање

Слободен печат

Германски експерт предупредува: Полицискиот час е контрапродуктивен

Слободен печат

Ирската комисија почна истрага против Фејсбук откако беа објавени личните податоци на корисници

Слободен печат

Филипче до медицинските лица: Благодарност до сите заслужни за професионалноста, одговорноста и енергијата

Слободен печат

Остави Коментар