Иднината на светот: Хотели во вселената, подземни згради, воздушни спортови… (ФОТО+ВИДЕО)

Компанијата „Самсунг“ од група футуристи и академици нарачала студија за иднината. Резултат е трудот кој покажува како најголемите умови на Велика Британија го гледаат животот во 2069 година во Лондон.

10 научни предвидувања за иднината

1. Автопати под површината на водата: Научниците замислуваат мрежа на своевидни цевководи во кои луѓето ќе седат во платформи и ќе патуваат со неверојатна брзина од Британија во останатите делови на Европа.

принтскрин/Youtube

2. Подземни облакодери: Таканаречени „земјодери“ или превртени облакодери“, згради кои ќе бидат изградени под површината на Земјата.

принтскрин

3 Домови кои сами ќе се чистат: Веќе никогаш човечката рака нема да мора со крпа да го избрише подот. Сето тоа ќе се прави со автоматизам и со роботи. Куќите ќе се исчистат сами кога ќе отидете на работа или кога ќе си легнете.

Прочитајте и...  Поранешната Мис на Југославија има 57 години и изгледа феноменално! (ФОТО)

4. Хотели во вселената: Хотелите во вселената за туризам до 2069 година ќе бидат сосема нормална работа, велат научниците.

принтскрин

5. 3Д печатење на органи: Освен печатење на органи неопходни за преживување, луѓето ќе можат да си вградат своевидни подобрувња, на пример, да гледаат во темнината без посебни очила.

6. Фаст фуд што ќе се базира на инсекти.

7. Летачки автобуси и такси.

принтскрин

8. Импланти кои во реално време го следат нашето здравје.

9 Воздушни спортови во кои играчите се опремени со опрема за летање.

принтскрин/Youtube

10. Интерактивни филмови и искуства во кои ќе учествуваме и физички.

Прочитај повеќе

И жените не се искрени во сексот: Ова се петте најчести лаги што ги кажуваат!

Васко Спасоски

Неверојатниот живот на Маја Плисецка, на турнеи одела гладна, а морала редовно да игра пред човекот кој го стрелал татко ѝ

Слободен печат

Џеки Чен ја призна вистината за себе: Бев вистински идиот кон жените

Слободен печат

Папараците ја уловија бившата на Џорџ Клуни на плажа во Сардинија (ФОТО)

Слободен печат

Моника Белучи на одмор во Грција: Прошета во фустан кој ова лето нема конкуренција (ФОТО)

Слободен печат

Најпознатата мачка од Истанбул: Гил 16 години живее во Аја Софија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Пристигнуваат предупредувања дека вакцината против коронавирусот може да не биде ефикасна кај оваа група луѓе

Слободен печат

Климатски промени: Поради зголемување на температурата, целиот Балкан ќе стане ненаселива пустина

Слободен печат

Поранешната Мис на Југославија има 57 години и изгледа феноменално! (ФОТО)

Слободен печат

Првата дама на Македонија на отворањето на „Охридско лето“ во креација инспирирана од античкиот театар во Охрид

Слободен печат

Погледнете ја сликата: Што прво забележувате на неа?

Слободен печат

Луксузни јахти вредни милиони евра: Новак ја нарекол по мајка му, Јариќ својата ја избирал со Адријана Лима, а луксузна јахта има и Саша Поповиќ…

Слободен печат