И тоа се случува: Нејмар доби жолт картон поради дриблинг! (ВИДЕО)

Бразилската ѕвезда на париските „светци“ не доби одговор од главниот судија зошто беше опоменат на мечот против тимот на Монпеље.

ПСЖ изминатиот викенд пред своите верни навивачи во најсилното француско фудбалско првенство убедливо славеше против Монпеље со резултат 5:0 во рамките од 22. коло.

Парискиот клуб ја оправда фаворитската улога и така ја продолжи доминацијата оваа сезона, но овој натпревар го одбележа главниот судија Брисар кој во 38. минута му даде жолт картон на Нејмар, а причината е многу интересна.

На бразилскиот играч не му беше јасно зошто беше опоменат, се обиде тоа да го дознае од главниот судијата, но не доби одговор.

Француските медиуми во утринските часови објавија дека главниот судија во извештајот наведе зошто му даде жолт картон на Нејмар.

Прочитајте и...  Клоп нуди брдо пари за Дембеле

Тој напиша дека тоа го направи поради дриблинг, од фактот што Бразилецот немаше почит спрема противникот, односно се обиде да ја префрли топката над дефанзивецот.

Ова ја шокираше француската јавност и многумина коментираат дека судијата нема право да додели некому картон поради дриблинг кој фудбалот го прави таков каков што е.

Нејмар крајно лут поради одлуката, не можеше да се помири. На патот кон соблекувалните врескаше на португалски јазик до судиите: „Јас само играм фудбал, а тој ми дава жолт картон?“.

Еден од судиите му одговори „Зборувај француски. Зборувај француски!“ А Нејмар: „Француски, како да не!“.

Прочитајте и...  Реал го олади Јунајтед, бара половина милијарда за откритието на сезоната

Прочитај повеќе

Фернандеш го прави тоа што му беше задача на Погба

Слободен печат

Кејн му се закани на Тотенхем: Тука се е погрешно, верувајте дека ќе си заминам

Слободен печат

НАЈГОЛЕМО ГЕРМАНСКО ДЕРБИ: Омразата е толку голема што претседателот на Шалке со лавови ги плашел фудбалерите на Дортмунд (ФОТО)

Слободен печат

Новиот Кака на мета на Реал Мадрид (ВИДЕО)

Слободен печат

НБА ѕвездите во карантин, учат да готват, да шијат…

Слободен печат

Атлетико Мадрид завиен во црно, вчера почина талентиран фудбалер, а денеска клупска легенда

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Клоп нуди брдо пари за Дембеле

Слободен печат

Реал го олади Јунајтед, бара половина милијарда за откритието на сезоната

Слободен печат

Пандев и Елмас без плати: Италијанците не даваат пари

Слободен печат

Трамп „лудуваше“ на Твитер па му стигна одговор: Кловну, замолчи и направи нешто

Слободен печат

Михајловиќ ќе „лапне“ три милиони евра од Спортинг Лисабон

Слободен печат

Ливерпул не го ангажира Мурињо поради неговото однесување

Слободен печат