8 C
Скопје

И Летонките пресилни за македонските кошаркарки

Нов висок пораз на најдобрата женска македонска репрезентација во квалификациите за пласман на Европското првенство, откако денеска на домашен терен со 37:96 (4:25, 7:21, 19:27, 9:25) загуби од Летонија.

Откако на стартот со 105:40 загубивме во Нордлинген од Германија, бевме и денеска целосно надиграни. Во три четвртини не успеавме да постигнеме 10 или повеќе поени, само во една ја надминавме таа граница каде што водевме рамноравна борба (19:27).

За сениорките следи официјална пауза од една година, наредниот трет натпревар од квалификациите нашите најдобри кошаркарки ќе го имаат на 12 ноември 2020 година, па три дена подоцна ќе ја пречекаат Германија.

Стрелци за Македонија на денешниот дуел против Летонија: Селцова (11), Кметовска (8), Трајчевска (5), Секуловска (5), Лазареска Со. (6), Стојановска (2), Петрушевска (2).

Прочитајте и...  Митревски се прости од Кинтана: Ти благодарам за се...

На табелата после две кола во квалификациската група „И“ води Хрватска со четири бодови, пред Германија и Летонија по три, последна е Македонија со два.

Поврзани вести

Митревски се прости од Кинтана: Ти благодарам за се…

Слободен печат

Откриено колку пари бара Надал за настап на помалите турнири

Слободен печат

Започна трката за Халанд, Челси е првиот тим кој ќе понуди повеќе од 100 милиони евра

Слободен печат

Хамилтон: Се додека дишам, ќе се борам за промени

Слободен печат

ВИДЕО: Перо Антиќ: Доколку не им се допаѓам на клубовите, ќе си заминам

Слободен печат

Шанса за одбојкарите: Завршниот турнир во Европската лига ќе се игра во Македонија

Слободен печат

Остави Коментар