9 C
Скопје

Холандската влада поднесе оставка поради скандал кој донесе до раст на невработеност, банкрот и разводи

Холандскиот премиер Марк Руте и неговите министри поднесоа оставка заради лошо управување со субвенциите за детска нега, заради што според резултатите на истрага, повеќе илјади фамилии завршиле со финансиска пропаст, пренесува „Dutchnews“.

Во извештајот се наведува дека околу 10.000 фамилии морале да вратат повеќе десетици илјади евра од субвенции откако биле погрешно обвинети за измама, што довело до раст на невработеност, банкрот или разводи.

Притисокот на Владата да поднесе оставка беше зголемен овие недели бидејќи коалиционите партнери наведоа дека е неопходно посериозно да се разгледа оваа опција, а лидерот на опозициската Лабуристичка партија поднесе оставка поради својата улога во аферата.

Ова е прв пад на администрација од 2012 година кога тогашната Влада на чие чело исто така беше Руте поднесе оставка заради несогласување околу мерките за штедење. Кризата изби само два месеци пред парламентарните избори на 17 март.

Прочитајте и...  Општина Илинден реализира проект „Со зеленило против загадувањето"

Поврзани вести

Царовска: Денеска го славиме непоколебливиот феминизам кој се бори за сите девојки и жени

Слободен печат

Нетанјаху: До крајот на април, Израел ќе се справи со епидемијата

Слободен печат

Најдолг далновод на најголема длабочина: Израел, Кипар и Грција ќе се поврзаат со кабел долг 1.500 км. на 2.700 метри во Медитеранот

Слободен печат

Евидентирани 40397 лица во апликацијата за самопопишување на иселениците

Слободен печат

Османи во Рим се сретна со иселеници – нагласена важноста на пописот

Слободен печат

Азески: Учеството на образованието во Буџетот да се зголеми од 3,5 на 5 проценти

Маја Терзиова

Остави Коментар