ХИГИЕНСКИ ПРОИЗВОДИ ОПАСНИ ПО ЗДРАВЈЕ: Жени, внимавајте кога ги носите!

Три хигиенски производи кои ни се чинат како добро решение за месечниот циклус, всушност можат да бидат многу опасни, па дури и животозагрозувачки.

Можеби рекламите нè уверуваат во спротивното, но на вас, како одговорна жена, е да се информирате правилно пред да купите производ кој може сериозно да ви наштети.

Еве за кои производи се работи:

„Силк тач“ тампони

Овие тампони се популарни бидејќи лесно се ставаат и вадат, во споредба со целулозните. Но, таа површина воопшто не е свилена, туку тој слој е синтетички и многу впивачки. Статистички, случаите на токсичен шок се почести кога е ваков тампон во прашање, отколку со обичен. Поради впивливоста, може да добиеме лажна претпоставка дека имаме уште некој час додека да го смениме тампонот.

Прочитајте и...   Ревија зад затворена врата: И Армани со превентивни мерки против коронавирусот (ВИДЕО)

Памучни циклусни влошки

Популарни се поради удобноста која не ја нудат обичните санитарни влошки. Но, дали се работи за чист памук? Тешко веројатно, бидејќи главно површината на овие памучни влошки е третирана со избелувачи и хербициди.

Парфимирани влошки

Освен што создаваат непријатна миризба кога ќе се помешаат со менструалната крв и потта, може да предизвикаат и иритација. Ова особено е изразено кај поевтините производи, но имајте на ум дека тие мириси се всушност хемиски состојки кои во најголем број случаи ќе ја нарушат ПХ-вредноста на вагината и ќе ви создадат дополнителни проблеми, како иритација, црвенило и чешање.

Прочитај повеќе

БИДИ ДАМА, РЕКОА: Го гледавте ли најпопуларното видео во моментов? (ВИДЕО)

Стивен Спилберг сепак не ја поддржува ќерка си да снима филмови за возрасни

Слободен печат

Сè што треба да знаете за купување и ракување со плински боци во домаќинство

Пласидо Доминго им се извини на жртвите кои го обвинија дека сексуално ги злоупотребувал!

Слободен печат

Адел откри кога ќе објави нов албум! (ВИДЕО)

Јасмина Кантарџиева Димков

Ванеса Брајант поднесе тужба против компанијата која е сопственик на хеликоптерот во кој загинаа Коби и Џиџи!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бела торта (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Џесика Алба и нејзината ќерка изгледаат како близначки! (ФОТО)

Слободен печат

Кристијано Роналдо ги разнежни фановите на Инстаграм со фотка со децата (ФОТО)

Слободен печат

Навики кои ги уништуваат клетките на нашиот мозок: Престанете со внесување премногу шеќер во организмот!

Слободен печат

Пред пет години ме сретна мене и не зажали: Мартин од „Некст тајм“ денеска има добра причина за славење! (ФОТО)

Слободен печат

Физичката активност која на најдобар можен начин чува од сезонски вируси, еве и зошто

Слободен печат