Хаос во Италија: Јувентус ја одби титулата

Во Италија нема некакви знаци дека состојбата ќе се смири и поради тоа никој не знае кога ќе продолжи Серија А, а многу екипи се согласи да заврши сезоната.

Карантинот во Италија се уште не дава резултати поради што докторите тврдат дека забраната за движење ќе биде на сила уште неколку недели по што ќе следи постепено опоравување на државата и тоа не би било завршено пред лето.

Таквата ситуација го става фудбалот во дилема, доколку не продолжат натпреварите од Серија А до јуни, тогаш се поизвесно е дека првенството ќе биде завршено, односно прекинато.

Една од опциите која ја разгледуваат во Фудбалската федерација на Италија и Серија А заедно со клубовите е првенството да заврши и да се смета моменталниот пласман на табелата. Тоа значи дека титулата ќе му припадне на Јувентус, а Лацио, Интер и Аталанта би играле во Лигата на шампионите.

Прочитајте и...  Шалке продолжува да тоне во Бундеслигата (ВИДЕО)

Таа одлука би предизвикала многу контроверзи, а има најави дека доколку се донесе таква одлука, работата ќе заврши на суд. Интересно е што од Јувентус порачаа дека нема да ја прифатата титулата, тие сметаат дека таа не треба да се додели никому со што ќе поништат адутот на Лацио.

Лацијалите, поточно претседателот Клаудио Лотито тврди дека Јувентус и Интер го минираат првенството бидејќи ги пуштија странските фудбалери да се вратат во своите земји и сакаат да го попречат Лацио да ја освои титулата.

Лотито тврди дека Јувентус кој има само еден бод повеќе од неговиот Лацио, поради обврските во Лигата на шампионите не би успеал да го задржи првото место на табелата.

Прочитајте и...  Имаа се, пари, слава па останаа без ништо: НБА ѕвезди кои банкротираа

Предлогот на Јувентус е прифатлов за мнозинството екипи од Серија А, додека на страна на Лотито и Лацио се само уште Наполи, Каљари и Фросиноне кој се надева дека ќе успее да остане во Серија А, а Спал и Бреша би ипаднале. Од друга страна Спал и Бреша се да заврши пренството сега, а Лигата за следната сезона да се прошири на 22 екипи и тие да останат во неа.

Прочитај повеќе

Ајакс со прекрасен потег им покажа на САД како да кажат „Не на расизмот““

Слободен печат

Аргентинец доаѓа во РК Вардар?

Слободен печат

Баерн има неверојатна генерација, со Сане и Хаверц ќе владее во Европа

Слободен печат

Во новата рунда на тестирања во Премиер лигата без позитивни на корона

Слободен печат

Баерн гази во Бундеслигата, Левандовски руши рекорди (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ ја откри тајната во исхраната, појадокот мора да ја има оваа намирница

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

НФЛ играч помина повеќе време во затвор за убиство на куче отколку сите полицајци кои убија дури 493 Афроамериканци

Слободен печат

Познат датумот кога стартува и Формула 1

Слободен печат

Шалке продолжува да тоне во Бундеслигата (ВИДЕО)

Слободен печат

Специјална честитка за 40. роденден на Џерард од Ливерпул (ВИДЕО)

Слободен печат

Имаа се, пари, слава па останаа без ништо: НБА ѕвезди кои банкротираа

Слободен печат

НЕВЕРОЈАТНО: Фудбалерите на Салцбург и при прослава на триумфот во Купот држат растојание (ВИДЕО)

Слободен печат