Хаос во Брест: Белоруската полиција отвори оган кон демонстрантите (ВИДЕО)

Полицијата во Брест, во југозападна Белорусија, денеска отворила оган кон вооружени граѓани кои ги нападнале, соопшти белоруското Министерство за внатрешни работи.

Во соопштението се наведува дека по испуканите куршуми во воздух не запреле нападите, па полицајците за да се запштитат отвориле оган и повредиле еден напаѓач.

Белоруското МВР, исто така соопшти дека непознат напаѓач фрлил молотов коктел на полициско возило во подрачјето на Брест.

Во протестите кои избија по победата на претседателот Александар Лукашенко, која е оспорена од опозицијата, приведени се повеќе од 6000 луѓе, од кои 1000 во последните 24 часа.

Белоруската група за заштита на човековите права Вјазна соопшти дека голем број од демонстрантите кои се повредени се плашат да побараат лекарска помош. – Имаме информации дека властите побарале од медицинскиот персонал да ги пријават сите повреди во полиција. А лекарите на протестирачите гледаат не како на жртви, туку како непријатели на Белорусија, изјави адвокатот на Вјазна Павел Сапелко.

Прочитајте и...  Нови мерки во три црногорски града: Воведен ноќен карантин, забранети се домашни посети

Прочитај повеќе

Денеска одлука за четвртиот пакет економски мерки тежок 350 милиони евра

Слободен печат

Стабилизирана бројката на новозаразените на околу 10 отсто од тестираните, засега нема потреба од нови мерки

Слободен печат

Облачно време со сончеви периоди

Слободен печат

Дали за падот на украинскиот авион е виновен диспечерскиот центар?

Слободен печат

Италијанското обвинителство осомничи 237 лица за шверцање на дрога, од нив 117 Албанци

Слободен печат

Хоти за апсењето на Харадинај и Гуцати: Правдата е над сѐ

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Десетина демонстрантки уапсени на протестите во Минск (ФОТО)

Слободен печат

Нова снимка од инцидентот со полицијата во Битола (ВИДЕО)

Слободен печат

Лекарите веќе ни од колегите не се безбедни: Во Куманово доктор нападнал колега, тој избегал низ прозор

Слободен печат

Филипче: Со жалење ја примив веста, дека уште еден медицински работник ја изгуби битката со ковид-19

Слободен печат

Ким Џонг-ун често знае да биде суров: Еве што сѐ е казниво со смрт во Северна Кореја

Слободен печат

Моментот на ужасот: Се појави снимка од падот на украинскиот авион (ВИДЕО)

Слободен печат