Хафтар: Ќе ги отвориме нафтените полиња за да ја обезбедиме иднината на Либија

Пред блокадата, Либија произведуваше околу 1,2 милиони барели нафта дневно, во споредба со сегашното ниво од над 100.000 барели дневно.

Источно либискиот командант Калифа Хафтар денеска најави дека ќе ја укине блокадата за производство на нафта за еден месец и истакна дека се согласил со ривалската влада во Триполи за фер распределба на приходот.

Продолжувањето на извозот на нафта по осуммесечната блокада ќе го ублажи растечкиот финансиски притисок врз двете страни во либискиот конфликт и може да отстрани голема пречка за постигнување политичко решение, но сè уште не е јасно дали договорот има поширока поддршка.

– Подготвени сме да ги отвориме нафтените полиња за да ја обезбедиме иднината на Либија за еден месец, рече Хафтар.

Вицепремиерот на Триполи, Ахмед Маитег, исто така, објави соопштение веднаш по говорот на Хафтар, во кое се наведува дека е одлучено да се продолжи со производството на нафта, додавајќи дека ќе биде формиран нов комитет за надзор на распределбата на приходите.

Прочитајте и...  Полскиот претседател Анджеј Дуда позитивен на коронавирус

– Комитетот ќе координира меѓу двете страни во подготовката на буџетот и трансферот на средства за покривање на плаќањата, како и во решавањето на прашањето за јавниот долг, рече Маитег.

Пред блокадата, Либија произведуваше околу 1,2 милиони барели нафта дневно, во споредба со сегашното ниво од над 100.000 барели дневно.

 

Поврзани вести

Селма остана во Франција, родителите и роднините кои ја тепаа и истрижаа протерани во Сараево

Слободен печат

Брисел со продолжен полицискиот час, маските станаа задолжителни

Слободен печат

Двајца починати и 166 новозаразени од ковид-19 на Косово

Слободен печат

Две жени од Виница и Берово починаа на штипското Инфективно одделение

МИА Агенција

ВМРО-ДПМНЕ испрати телеграма со сочувство до семејството на Амди Бајрам

Слободен печат

Конференција за масовен и алтернативен туризам на Шар Планина

Слободен печат

Остави Коментар