Гвардиола: Сити ќе игра во полуфиналето - Слободен печат
СпортФудбал

Гвардиола: Сити ќе игра во полуфиналето

Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола верува дека неговиот тим може да направи пресврт против Тотенхем и да игра во полуфиналето на Лигата на шампионите. Во првиот натпревар од четвртфиналето Тотенхем славеше со 1:0 .

Сигурен дека ќе играме во полуфиналето на Лигата на шампионите. Чувство дека ќе минеме понатаму имав и кога ја гледав снимката од првиот меч, а истото чувство го имам и сега. Можеби грешам, но уверен сум дека ќе поминеме – изјави Гвардиола.

Евентуален неуспех против Тотенхем нема да биде крај на светот според Гвардиола. Манчестер сити веќе освои еден трофеј во Лига Купот, а го очекува финале во ФА Купот и жестока борба со Ливерпул за шампионската титула во Премиерлигата.

– Ако бидеме елиминирани, ќе бидеме тажни еден ден или два, а потоа ќе се сконцентрираме на борбата за трофеите во Премиер лигата и во ФА купот. Евентуалната елиминација не е причина за паника, затоа што и наредната сезона ќе бидеме дел од Лигата на шампионите – рече Гвардиола.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Слични артикли

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close