Гутереш за жали дека САД должат 491 милион долари во буџетот на ОН

САД се уште должат 491 милион долари во буџетот на ОН, изјави портпаролот на генералниот секретар на светската организација, Стефан Дужарик.

Во октомври генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш информира претставници на њујоршкиот дипломатски корпус за сериозно влошување на финасиската состојба на организацијата. Од 9 октомври 2019 година повеќе од 50 земји членки, меѓу кои и САД, не донирале за тековната година во глобалните буџети на ОН. Светската организација дури била принудена  да скрати

Организацијата дури била принудена да намали некои видови активности и да премине кон економичен начин на работа во седиштето во Њујорк.

– САД треба да платат 491 милион долари, истакна Дужарик.

Тој додаде дека вкупните задолженија по буџетот изнесуваат 1,385 милијарди долари, а истовремено потврди дека седум држави должат 97 отсто од таа сума: САД, Бразил, Аргентина, Мексико, Иран, Израел и Венецуела.

Прочитајте и...  В понеделник ќе гласаат 716 лица заразени со Ковид-19 и во самоизолација

Прочитај повеќе

Филипче: Целосно е реновиран одделот за интензивно лекување на Клиниката за неврохирургија

Слободен печат

Заев од Кавадарци: 800 милиони евра за директна финансиска поддршка за земјоделството во следните 4 години

МИА Агенција

251 граѓанин казнет бидејќи не носел заштитна маска

Отец Партениј денеска ќе стане владика

МИА Агенција

Два земјотреси во Кина

МИА Агенција

Андрикиене: Мисијата за оценка на изборите во Македонија е со ист формат како и мисиите во Србија, Хрватска и Полска

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Спасовски на Свечено собрание на ДПТ: Едно општество за сите и европска држава се сигурност за сите

МИА Агенција

Дали Македонците повторно ќе бидат на вистинската страна на историјата?

Слободен печат

Трамп првпат во јавност со заштитна маска

МИА Агенција

Во трката за пратеници 1.578 кандидати на 15 коалиции и партии

МИА Агенција

Денес е Петровден

МИА Агенција

Сончево со засилен ветер, од утре пад на температурата за пет степени

Горан Наумовски